2009. január. 08. 13:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. január. 08. 13:44 Kult

Problémafeltáró rövidfilmek a magyar-szlovák viszonyról

Egy szlovák és egy magyar rövidfilmfesztivál közösen buzdítja a közönségét és az alkotókat: készítsenek olyan rövidfilmeket, animációkat, amelyek a jelenlegi magyar-szlovák viszony problémáit tárja fel, s rámutat a "normális" megoldások lehetőségeire. A díjazott filmeket a nemzetközi nagyközönség is láthatja majd.

Pályázatot írt ki a pozsonyi Azyl filmfesztivál és a rövidfilmeket felvonultató BuSho, azaz a Budapest Short Film Festival. A tematikus pályázatra olyan, egy percnél nem hosszabb filmeket várnak, amelyek a jelenlegi ellentmondásos magyar-szlovák viszonyra reagálnak, illetve rámutatnak a normális, civil együttélés lehetőségeire.

"Reklama na zivot", azaz szabad fordításban ”életreklám” az a szlogen, amellyel a pályázat kiírói megjelölik témájukat s a várt alkotásokat; február 21-ig. A BuSho-Azyl közös akciójának honlapján a szervezők ismertetik: a filmek a szomszédi viszony témakörében bármilyen társadalmi problémára reagálhatnak. Ám megadják azokat a kulcsszavakat, fogalmakat, amelyek mentén csoportba osztják majd az érkező rövidfilmeket: Párbeszéd, 135 év, Változás, Tisztelet, (Nincsenek) Határok.

Az alkotásokat szakmai zsűri értékeli, s egy közéleti személyiségekből és újságírókból álló bizottság is díjakkal jutalmazza majd az általuk legjobbnak ítélt munkákat.

A márciusi eredményhirdetés után a filmek egy-egy népszerű internetes portálon jelennek meg Szlovákiában, Magyarországon és Csehországban, s ezeken a weboldalakon a nagyközönség is értékelheti a beérkezett filmeket, kialakíthatva a maga rangsorát.

Mint a szervezők írják, a harminc legjobb helyezést elért filmet az  elküldik a ONE MINUTE - ONE WORLD nemzetközi fesztiválsorozatnak is, illetve bemutatják azokat magyar és szlovák zenei- és filmfesztiválokon, televízió műsorokban.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.