Semmi faxni
Batman, Indiana Jones, a Szex és New York nőcsapata egy filmben: Disaster Movie a mozikban. Jelentések: Birkás Ákos új festményei a Knoll Galériában. Kortárs drámafesztivál már tíz éve. Divatfélmúlt a Kiscelliben. Oresztész Alföldi Róbert rendezésében a Nemzetiben. Squarepusher, az egyik legizgalmasabb kortárs zenész Budapesten lép fel. Súlyos, űrbéli, kőkemény: Monster Magnet koncert a Wigwamban. Ajánlatok egy hétre a hvg.hu-tól.
Micsoda nap..!
Katasztrófafilm
A Katasztrófafilm egyetlen végzetesnek ígérkező nap történetét meséli el. A film főszereplői, egy csoportnyi fura, de vonzó huszonéves a rájuk zúduló szerencsétlenségek elől menekül, s közben igyekszik megfejteni a felbukkanó rejtélyeket, hogy véget vessenek a körülöttük féktelenül tomboló katasztrófáknak. Útjukon az összes ismert (és ismeretlen) csapást megtapasztalják, a természeti katasztrófáktól kezdve (becsapódó aszteroidák, tornádó és földrengés) a hétköznapi szerencsétlenségekig.
Disaster Movie; amerikai film, 2008, r.: Aaron Seltzer, Jason Friedberg
Kerek perec ábrázolás
Jelentések - Birkás Ákos új képei a Knoll Galériában
Newcomers, 2008 © Knoll Galéria |
nov. 20-jan. 17., Bp. Knoll Galéria
Stílustörő
Squarepusher
Basszusgitárosnak látszó személy. Pedig az. De mégsem. Hihetetlenül invenciózus zeneszerző és előadáó, hangszerek és műfajok határait feszegető öntörvényű figura. Végre valami up-to-date történés a hazai koncertszíntéren.
Bár az utóbbi években egyre több előadó jut el klubturnéi során Magyarországra, a hónap második akt records + fucktothemusic szervezése mégis különleges esemény, ugyanis ritka hogy a zenetörténet egy ilyen markáns alakja látogasson el Magyarországra.
A drumandbass, az acidjazz az idm és a jazz virtuóza, akit a géppuskaujjú basszusgitárosnak is neveznek, egy élő dobos és gépek kíséretében lép fel az E – klubból átalakult új Dieselben.
A stílus szerelmesei évek óta reménykednek, és most végre hozzánk is eljön. Méghozzá új lemezével, a Just A Souvenirrel érkezik, melynek turnéján egy speciális csak erre az 5 állomásos turnéra kialakított, a hangra reflektáló óriás LED fal szolgál vizuálként, míg zenei téren az analóg szerkezetek és az élő basszusgitár mellett egy hús-vér dobos is elkíséri.
nov.22, Bp. Diesel Club
Semmi faxni
Monster Magnet
Dave Wyndorf még 2004-ben © Nancy Puyn |
Nem félnek a közhelyektől. Terpeszállás, bőrgatya, space-chopper. Nos, mindezt elhozzák Budapestre. Hajmunka, bólogatás. De úgy istenigazából. A zenekar 4-Way Diablo című új lemeze tavaly ősszel jelent meg. Wyndorf és csapata utoljára 9 éve, a Metallica vendégeként járt nálunk. Két előzenekar hallható majd a koncert előtt, a Nebula és a The Pilgrim Fathers.
Nov. 21, Bp. Wigwam
"Neked a divat mondja meg, hogy ki vagy..."
Divat és tradíció
Képek és tárgyak kihaló mesterségek
és kortárs designerek műhelyeiből
© Nanushka |
A Divat és Tradíció – képek és tárgyak kihaló mesterségek és kortárs designerek műhelyeiből című kiállítás a BTM Kiscelli Múzeum textilgyűjteményének kortárs gyűjteménygyarapítási eredményeiből ad ízelítőt.
A tárlat nyolc kiváló budapesti mestert (cipészt, kesztyűst, művirágost, kalapost, női- és férfi szabót, ortopéd fűzős és kötszerest, valamint ingkészítőt), illetve nyolc, a hazai divatszakma élvonalába tartozó tervezőt, tervezőcsoportot – Anda Emília, Artista, Aquanauta, Daalarna, Je Suis Belle, Konsánszky Dóra, Nanushka, Use – mutat be. A műhelyfotók mellett az egyes szakmák speciális szerszámai, a Múzeum gyűjteményeiben fellelhető hajdani és a mesterektől kölcsönkért mai „remekek”, továbbá egyedi designer öltözetek és az azokat felvonultató divatbemutatók igyekeznek megidézni a jelenben élő múlt és a mai design világát.
Mi az a MaDok?
A MaDok-program a kortárs tárgyi világ megőrzésérére és a jelenkor múzeumi dokumentációjára tesz kísérletet, egy központi nyilvántartási rendszer felépítésével és működtetésével. A cél nem egy külön a jelenkorra specializálódó, önálló intézmény megalapítása, hanem a különböző intézmények, kutatások közötti kapcsolat megteremtése és egy információs rendszeren keresztül hozzáférhetővé tétele.
nov. 14-jan.14; Bp. BTM Kiscelli Múzeum
Ki és be
Kortárs Dráma Fesztivál
Urbi et Orbi, Urbán András Társulat |
Tíz év alatt csaknem száz külföldi előadás, több száz külföldi vendég több mint félszáz országból, öt kontinensről – a Kortárs Drámafesztivál Budapest története számokban. Az eredeti cél – a kortárs drámaírás eredményeinek áttekintése és inspirálása – lényegében 1997 óta változatlan, de az évek során jelentősen bővült: a 7. Kortárs Drámafesztivál az európai drámaírás és színház új útjait, fejleményeit mutatja meg a magyarországi szakmának és közönségnek; másrészt kortárs színházunk mozgását, változásait követve új, progresszív alkotóműhelyeket mutat be a magyar és a külföldi vendégeknek.
Rendkívül hangsúlyos a fesztivál nemzetközi jellege: a fesztrivál gerincét három programcsoport a vendégország-, a nemzetközi és a magyar program adja. Immár hagyománnyá vált, hogy a fesztivál minden évben különös figyelmet fordít egy-egy ország színházi alkotásaira és életére; a 2008-as fesztivál vendége Szlovénia lesz.
A nemzetközi programban többek között Dave St-Pierre kanadai koreográfus, és Bogusław Schaeffer világhírű lengyel drámaíró legújabb darabjának előadása lesz látható. A magyar programban – a fesztivál történetében először – két ősbemutatóra is sor kerül: a TÁP Színház és a Szputnyik premierjére. A műsorra kerülő előadások között szerepel a Természetes Vészek Kollektíva, a Fortedanse és Urbán András Társulata egy-egy produkciója is.
A részletes program itt!
nov. 21-29.; Bp.
Vérrel lemosva
Euripidész: Oresztész
© Stiller Ákos |
„Törvényszegő vagyok, mert megöltem anyám;
S apámért bosszút állva: törvénytisztelő.
Mit tettem volna? Két szikár tény szemben áll.
Apám nemzett; világra a lányod hozott:
Vetésre szánt föld, befogadta a magot!
Mert apa nélkül gyermek sose születik.
Arra jutottam, nemzőmet kell védenem
Leginkább, nem táplálómat. Ami pedig
Lányod illeti – „anyát” szégyen mondanom… –,
A család fészkét bepiszkolva, szeretőt
Tartott, és kéjelgett hülyén. A szégyene
Ugyanaz, mint az enyém.”
(Térey János fordítása)
Amikor Agamemnón hazatért a trójai háborúból, felesége, Klütaimnésztra szeretőjével, Aigiszthosszal meggyilkolta. Agamemnón és Klütaimnésztra fia, Oresztész, hogy bosszút álljon apja halálán, megöli anyját és a szeretőt. Argosz népe halállal sújtja Oresztészt, és a gyilkosságban is társ nővérét, Élektrát…
Euripidész drámája különleges mű. Eltérően a többi görög színműtől, nem a palota bejáratánál, hanem a palota és a város közötti senkiföldjén játszódik. Különleges az is, hogy az írói triász utolsó nagy szerzője megkérdőjelezi az istenek mindenhatóságát. A szereplők – az ismert mítosz alakjai – olyan nyíltsággal fordulnak szembe az Olümposszal, olyan komikus helyzetekbe bonyolódnak, mint egy becketti vígjáték clown-jai.
Karsai György klasszika-filológus ógörögből nyersfordította a drámát; Térey János költő az időmértékes verselés formáját szigorúan megőrizve mai köznyelvünk fordulataival, képeivel, kifejezéseivel beszélteti a szereplőket magától értetődően és bravúrosan.
Alföldi Róbert rendezésében a mitikus hősök egy mai családi tragédia résztvevőiként fájdalmas-mulatságosan bolyongják végig életüket. „Nézzünk szembe azzal, hogy bár a történet háromezer éves, mi semmit sem változtunk. Az ember mindig vérrel akarja lemosni a bűnt. Akár akkor, akár most”.
nov. 21, 23, 26; Bp. Nemzeti Színház