2007. november. 12. 14:39 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 12. 15:37 Kult

Izraeli film kapta a Verzió fesztivál közönségdíját

Véget ért vasárnap a 4. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál. A közönségdíjat egy izraeli film kapta.

Kőszeg Ferenc nyitotta meg a fesztivált
© Stiller Ákos

A fesztivál leglátogatottabb filmje A harmadik nem: a hidrzsák Indiában című német dokumentumfilm volt, amely egy a társadalom perifériáján élő csoport, a se nem férfi, se nem nő különösen nehéz életébe avatja be a nézőt. A magyar filmek közül a legnagyobb érdeklődés a Dübörög a nemzeti rock című szélsőjobbos szubkultúrát távolságtartással ábrázoló, sokak által vitatott film iránt volt. Rendezője, Kriza Bori a vasárnapi záróesten a fesztivál vendége volt.

Sorok a kasszánál. Többen jöttek mint valaha
© Stiller Ákos
A Verzió nem versenyfesztivál, a közönség szavazatai alapján kapja az ezerdolláros Verzió Díjat a legjobb film. Idén egy izraeli alkotás, Barak Heymann és Tomer Heymann filmje, a Híd a Wadi fölött kapta. A film kivételes érzékenységgel és elfogulatlansággal követi egy vegyes és kétnyelvű általános iskolai osztály sorsát. A tanulók, a tanárok és a szülők küzdelmét a békés egymás mellett élésért, az iskolaalapítástól a tanévzáróig. A Verzió Film Alapítvány, tekintettel a hajszálnyi szavazatkülönbségre, Groó Diána Előttem az élet című filmjét háromszáz eurós Különdíjjal jutalmazta – döntött váratlanul a Verzió fesztivál- és programigazgatója. A film a Pető Intézet egykori és jelenlegi neveltjeinek portréja, mindennapi küzdelmeik és örömeik szívszorító és lélekemelő dokumentuma. ,,Nagyon köszönöm a díjat, ám ezt nem én, hanem a filmemben szereplő gyerekek kapják.” – mondta a rendezőnő a díjátadón.

Nick Broomfieldtől – akit Michael Moore előfutárának tart a szakma - öt felkavaró, Magyarországon eddig nem vetített filmet láthatott a közönség.
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.