2007. augusztus. 13. 06:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 13. 12:11 Kult

A Playboy-pápa házi DJ-je és a grindcore apukák - Sziget videóajánló

Az idei Sziget utolsó előtti napján hallhatunk német indie-rockot, izlandi stíluskavalkádot, megtudhatjuk, mi lett a Syrius Ausztráliába emigrált fiával, s hogy milyen zenét csinál egy olyan banda, amelynek a neve kizárólag írásjelekből áll.

HVG Fotóblog
Nézegessen fényképeket az idei Sziget fesztiválról a HVG Fotóblogján!
Tovább>>
Nagyszínpad
Sportfreunde Stiller
A müncheni sportbarátok a manapság oly divatos indie-rock műfaját kedvelik, amit a német szövegek tesznek különösen érdekessé. Visszatérő banda a Szigeten, ami a stílusukat – na meg a számtalan német fesztiválozót – elnézve nem véletlen: nagyon eladható, hallgatható zenét játszanak.

!!!
A banda, amelyik nem gondolkodott túl sokat a névadáson. Ha szövegben utalni kell rájuk, angolul a nevüket ChkChkChk-nek ejtik-írják, mindenki mondja ki belátása szerint. Nemrégiben jelent meg legújabb albumuk, amelyen számos népszerű stílust vágtak a turmixgépbe, darálták egy ideig, majd beleöntik a hallójáratainkba. A dallamkoktél csapolása este hatkor kezdődik.

Tankcsapda
Egy egész sor jelzőt lehetne ideilleszteni az örök bútordarabtól a fesztiválveteránokon át a hazai rocklegendákig, Lukácséknak azonban ugyanúgy nincs szükségük bemutatásra, mint a Kispál és a borznak. Aki nem ismeri őket, az talán nem is látott még közelről fesztivált. Szigetet semmiképpen sem.

Tool
Zúzós, durva, rettenetes. Játékos, kifinomult, éteri. Ellentétes jelzők? Lehet. De a Toolra igazak. 1990 óta dolgoznak, és ritkán állnak elő új albummal, de abban biztosak lehetünk, hogy akkor az nagyon kidolgozott munka. A legutóbbi a tavalyi 10000 Days. Koncertjeik egyben multimediális élmények is.

Wan2 színpad/Jazz színpad
Erik Sumo Band
Volt egyszer egy srác, akit Tövisházi Ambrusnak hívtak, s aki a gimnáziumi osztálytársaival léterhozott egy különös zenekart. Az Amorf ördögök kezdetben tényleg nem volt több gimis srácok által összelapátolt zajbrigádnál, bár a szövegek kreativitása már akkoriban is figyelemfelkeltő volt. Amorfék azóta befutottak, Ambrus pedig szólóban is szerencsét próbált, sikerrel. Élő zenekaros, vokalistákkal – például a bársonyos hangú Kiss Erzsivel – megerősített fellépése pedig még a fesztiválozásban megfáradt szigetelőket is feltöltheti energiával.

GusGus
Izlandinak lenni cool dolog. Valami különös atmoszféra lengi körül a ridegen egzotikus szigetország szülötteit, s ha a kezük közül film vagy zene kerül ki, az már származása okán is ínyencségszámba megy. Ha viszont ehhez hozzátesszük, hogy ez a csapat a soul-triphop-electro háromszögben alkot, akkor egészen különleges ritkaságról beszélhetünk. És ha még az is eszünkbe jut, hogy mennyire sikeresek lettek az elmúlt időszakban, már csak az a kérdés, mikor indulunk el megnézni a fellépésüket.

Hyper
Amikor egy DJ köré feláll egy teljes zenekar, abból általában valami jó sül ki. Különösen, ha ebben a zenekarban két olyan arc is található, akik már megfordultak például a Prodigy háza táján is. Breakbeat élő zenészekkel? Ide vele!

Jackie Orszáczky
Az LGT mellett (azon kívül) a hetvenes években a hazai rockban a Syrius képviselt világszínvonalat: világklasszis zenét hoztak létre a tökéletes elzártság közepette. Nem csoda hát, ha nem is bírták idehaza. Ausztráliában készítettek lemezt, majd egy idő után haza se jöttek. Igaz, Nyugaton szétszéledtek, de Jackie Orszáczky Ausztráliában maradt s ott is igen fontos figurává nőtte ki magát. Zenész, producer, felfedező és zenekarszervező. Funk, jazz, soul és komolyzenei elemekből szőtt darabok: ezek jellemezték a Syriust, s ettől Jackie nem távolodott el. Jó tíz éve nyaranként visszajár, hogy bemutassa, hol tart. Mindig érdemes meghallgatni!

Világzenei színpad/Hammerworld/Party aréna
Sidestepper
Az egzotikus országból érkezett zenészek mellett egy másik kiváló recept a sikerre a nemzetközi együttműködésekben rejlik. Jó példa erre a Sidestepper, amely a tüzes kolumbiai salsa és cumbia ritmusokat kombinálja a tört ütemekkel, amiben pedig a britek a világelsők.

Sergent Garcia
A fenti nyomon továbbhaladva a salsa és a ragamuffin stílusok kereszteződésében áll a Bruno Garcia nevű fiatalember, aki kerek tíz éve debütált a francia fővárosban, azóta pedig már többször tiszteletét tette nálunk is. Tavaly adott ki egy jófajta mexikói ritmusokkal telepakolt albumot, így a fesztivál északi felén is kellő mennyiségű ember fog ugrálni a Tool koncertje közben, nem kell tehát attól tartani, hogy a Sziget megbillenjen.

Napalm Death
Kerek negyed évszázada dübörög ez a birminghami gyökerű csapat, s még ennyi idő alatt sem sikerült szétordítaniuk a hangszálaikat. Ehelyett kifejlesztették a grindcore nevű extrém metál stílust, amely a sebesség és a keménység tökéletes elegye. Ehhez jön még egy sor vaskos szöveg, és kész is a megfelelő háttér egy kis önfeledt villázáshoz.

DJ Hell
Szintén 25 esztendeje nyomja az ipart ez a német DJ, akinek a referenciái között olyan nevek szerepelnek, mint a divattervező Donatella Versace, vagy Hugh Hefner, a Playboy-pápa. Utóbbinak a privát házibulijain szokott zenélni DJ Hell, ma este pedig a Sziget lakói is megtudhatják, mitől gerjednek be a nyuszilányok.

 

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.