2007. augusztus. 09. 19:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 10. 15:18 Kult

Sziget-ajánló: aranyfogú DJ és rózsaszín szupersztár - videók

Az afrikai zene Ozzy Osbourne-jától kezdve az eklektikus cigánypunk-bandán és a technozene negyvenéves nagypapáján át első vonalas szupersztárokig, illetve tehetséges magyar ragga-banditákig tart a sor. Összeállításunk megkönnyíti a választást.

HVG Fesztiválmelléklet
Fesztiválmelléklettel jelent meg az eheti HVG. Keresse az újságárusoknál!
Tovább>>
Nagyszínpad

Gogol Bordello

Fityiszt a World Musicnak, ennek a lemezkiadók által kiagyalt, nem létező zenei stílusnak.  Itt az ukrán emigráns cigánybeat. Lendületes, pofátlan, életteli, vonzó, s noha ide szól, azaz az istenverte Kelet-Európába, meghódította Nem York elitközönségét is. Már Madonna is csípi őket - s ő sem csípi a szemét a Gogol bordélyházában lakóknak. Húzzunk bele!

Laurent Garnier
Garnier az elektronikus klubzenék nagy öregje: bár még csak negyvenegy éves, már a nyolcvanas évek végén rakosgatta a lemezeket Manchesterben. Aki nem ismeri, az is ismeri, hiszen számos szerzeménye volt a Fashion TV aláfestő zenéje (ott ahol bikinis pálcikák vonulnak reggel, este). De techno ide vagy oda, a dj a Szigeten - a hírek szerint - egy egész zenekarral lép fel.

Pink
Pink imázsformálása jól sikerült, lassan díva lesz belőle. (Ez az, ami Britneynek nem sikerült.) A fogyasztható rockzenét kínáló énekesnő már járt ugyan hazánkban (Kapcsolat koncert), de aki akkor nem akart ingyen nyomorogni a betonon, az most nézze meg a koncertet pénzért.

Madness
A ska, huszonegynéhány év után újra divat. Meg a rock steady. Reciklálva van, ez igaz, de még mindig annyira elevennek hat. A punk hullám után indultak a multietnikus Londonból.  Ők tudtak a legviccesebben menetelni a fotóikon és a videóklipjeikben (vö: Monty Python Hülye Járások Minisztériuma); nem voltak annyira szociálisak, mint a Specials, annyira indulatosak, mint a Clash, de mindenkinél bravúrosabban zenéltek. Túl is élték a divatokat. Már csak viccből zenélnek. És élvezik.

Mau Mau
Amikor a kilencvenes években az olasz diszkókban az angol zene pusztított, akkor alakult a torinói Mau Mau – akár a Csillagok háborúja, úgy kezdődik az olaszok bemutatkozása weboldalukon. A zenekar az akusztikus dallamokat, a folkot vegyíti a groove-val, brazil ritmussal, jungle-lal, meg minden egyébbel.

Skatalites
Igazi jamaikai veteránok fűtik be a világzenei színpadot, hiszen a Skatalites – hosszabb kihagyással – közel 40 éve létezik. Az eredeti felállásból ma hárman alkotják az együttest, amely négy évvel ezelőtt már tisztetletét tette a Szigeten. Most visszatérnek, hogy aki akkor lemaradt róluk, most pótolhassa a mulasztást.

Rachid Taha
A rai zene Ozzy Osbourne-ját imádják a Szigeten, egyéb koncertjei azonban időnként felemásra sikerednek. Az alábbi videó dokumentálta állapot – reméljük – nem ismétlődik meg Budapesten. Megfigyelhetjük Rachid Taha hősies zenekarát, akik fapofával zenélnek, miközben a csontrészeg énekes vízzel fröcsköli a még megmaradt finn rajongóit.

Copy Con
A szolnoki ragga-betyár már hosszú évek óta állandó arc a fesztiválokon, ez pedig nem lehet véletlen. A hétköznapok problémáit megéneklő srác tehetséges zenészekből álló háttérrel életteli fellépéseket szokott produkálni. Remek kezdés egy forró estéhez, „hajnalban meg pattogjon Neo meg Trinity”.

Irie Maffia
A korrupt rendőröknek szívlapátot ajánlgató magyar reggae-dance hall-hip-hop formáció már a Balaton Soundon is képes volt arra, hogy rávegye a hőségtől tikkadt közönséget a tombolásra. A műfaj hangzásvilágát hibátlanul produkáló srácok között olyan nevek lépnek színpadra, mint az MC-beatbox maestro Busa, a trombitavirtuóz Barabás Lőrinc, illetve a Love Alliance Soundsystem MC-je Kemon.

Cassius
Az egykori La Funk Mob kilenc esztendeje vette fel a Cassius nevet, s azóta számos világslágert követtek el a jazzes hip-hop és a diszkó tengelyén. Legutóbbi albumukat tavaly dobták piacra, bizonyára erről is hallhatnak majd táncolható nótákat a Wan2 sátorba látogatók.

Watch My Dying
A Watch My Dying Magyarország egyik legjobb komplex/extrém metál együttese, zenéjükben profi módon keverik a metálzene agresszióját a konzervatóriumi, vadító ujjfutamukkal, megspékelve ezt még abszurdba hajló, elgondolkodtató, sok esetben igen mély dalszövegeikkel. Az esztergomi csapat mostanság második, Fényérzékeny című albumukkal koncertezik, a múlt hónapban a komplex metál műfaj egyik legjobbja, a svéd Meshuggah előtt bizonyították rátermettségüket.

Skinny Puppy
A kerek 25 éve alakult kanadai Skinny Puppy a kísérletezős-elektronikus-sötét színtér egyik legnevesebb bandája. A legendás zenekar gyakorlatilag az ipari rock és az electro-industrial megalapozói - ezek a stílusok százezernyi fiatalt mozgatnak meg csak az európai kontinensen a nyári fesztiválokon. Végigkóstolt számos zsánert, az elektro-poptól a gitárokkal felszerelt ipari döngöléseken keresztül a mollokban dúskáló ambientig, miközben folyamatosan görbe tükröt mutatott az amerikai politikának és a társadalmi visszásságoknak. Két év után térnek vissza a Szigetre legutóbbi, Mythmaker című albumukkal.

Goldie
Clifford Joseph Price, ismertebb nevén Goldie a törtütemes zenei világ egyik helytartója, 1995-ös Timeless lemeze az első drum'n'bass alkotás, amely felkerült a brit toplistákra, ráadásul az előkelő hetedik helyre. A Metalheadz istálló egyik központi figurájaként produceri munkákat is elvállalt a szcéna olyan neves tagjainak, mint a Technical Itch, Teebee vagy Doc Scott, a közönség azonban talán jobban emlékezhet rá a filmvásznas alakításaiból, hiszen feltűnt a Világ nem elég, illetve a Blöff  jeleneteiben is.