2007. június. 13. 15:35 Utolsó frissítés: 2007. június. 14. 12:57 Kult

Hova meneküljünk a hőguta elől?

Minden szezonban kicsit előbbre csúszik, s már most indul a fesztiválszezon, a MÜPA-tól a Gyerekszigetig. Bloomsday: James Joyce-ünnep Szombathelyen. Globfeszt: lehet más a világ? Harmadik Shrek: a zöld megint itt van. Hol élünk? - beszélgetések a városról a Sirályban, városfotók Miskolcon. Koncertnaptár és előrejelzés: Ed Rushtól, Anthony B.-n át a The Cult-ig! Programajánló ínyenceknek a hvg.hu-tól!


Itt van a zöld, itt van újra
Harmadik Shrek

Shrek a pihent agy szüleménye. Ronda és nem is finom. De meglehet, egy hőgutával fenyegető nyári délutánon egy ilyen, kissé szürreális figuráról szóló mozi a legüdítőbb lehetőség.

Nem mindenki akar király lenni - és ez különösen igaz behemót, mocsárbűzös ogrékra. Amikor Shrek feleségül vette Fionát, eszébe sem jutott, hogy egyszer Túl az Óperencián trónjára akarják majd ültetni. Ám apósa, az öreg Harold király váratlanul megbetegszik, és Shreket tekinti a trón várományosának. A birodalom húzódozó jövendő királya vagy talál maga helyett valaki mást a munkára, vagy élete hátralévő részét uralkodással kell töltenie. Mintha ez még nem volna elég, Fiona hercegnő is tartogat egy kis meglepetést Shrek számára. Shrek bepánikol az ország kormányzásával és az apasággal járó felelősségtől, és elhatározza, hogy felkutatja az egyetlen személyt, aki rajta kívül elfoglalhatja a trónt. Ő nem más, mint Fiona rég elveszett unokaöccse, Artie, egy középkori iskolakerülő. Amíg az ogre távol van, esküdt ellensége, a Szőke Herceg visszatér Túl az Óperenciánba, hogy elégtételt vegyen az őt ért sérelmekért. Shrek és Artie csak a szószátyár Szamár, a csalafinta Csizmás Kandúr és Fiona barátnői segítségével tudják legyőzni, hogy a film végére megint mindenki boldogan éljen...

Shrek the Third - amerikai animációs film, 2007; rendező: Raman Hui, Chris Miller


Egy nap a világ(irodalom)
Bloomsday Szombathelyen

© Wikipedia.org
Többen vannak, akik tudnak James Joyce Ulysses című művéről, kicsit kevesebben, akik beszélnek róla, és igen kevesen, akik olvasták is. Pedig Joyce életének és művének van magyar vonatkozása is. Ezért aztán helyénvaló, hogy a Bloomsdayt megünnepeljék Szombathelyen is. Hogy miért pont ott? Nos...a regény szerint ez a város a főhős Leopold Bloom, azaz Virág Lipót apjának szülővárosa. Ennek a gondolatnak jegyében indult útjára, és azóta évről-évre megrendezésre kerül a szombathelyi Bloomsday.

1994-ben néhány játékos kedvű irodalmár és képzőművész — felismerve a virtuális kapcsolódás valódi posztmodern gesztusát — megünnepelte június 16-át. James Joyce a múlt század elején megírta a modern kisember odüsszeiáját, egy egyszerű dublini hétköznap: 1904. június 16-a történetét. Csatlakozzunk hát mi is!

Az idei eseménynek aktualitást ad Najmányi László új könyve is, A Blum-ház rejtélye (szombathelyi rémregény), amelyet a nap végén be is mutatnak zombathelyen.
A részletes program itt!


Hey, June!, Pécs, Sopron, Miskolc, Globfeszt (Oldaltörés)


Ahogy tetszik
Hey, June
!

A MÜPA Hey, June! címmel rendez fesztivált, pontosabban fesztiválként aposztrofált koncertsorozatot. A cím - igen, helyes a megfejtés - egy stzójáték, a Beatles együttes Hey, Jude című számára utal. Hogy miért? Ki tudja. Mindenesetre a válogatás kevés támpontot ad, Yonderboitól Kovács Katiig terjed a sor, s nem sok köti össze az előadókat, mint hogy mindannyian zenélnek - illetve maga a június. Szóval ez a közös szál? vagy nem is kell, hogy legyen ilyesmi? Maradjunk ebben. Íme a sorozat (minden alkalommal a Nemzeti Táncszínházban, kivéve, ahol külön feltüntettük):

június 16. (szombat);  20:00   Yonderboi
június 17. (vasárnap);   20:00   Apák napja / Four Fathers
június 18. (hétfő); 20:00   Kiki - Első Emelet 
június 23. (szombat);  20:00   KFT - Korlátolt Felelősségű Társaság - Bartók Béla Nemzeti hangversenyterem
június 25. (hétfő);  20:00   Kovács Kati

 

Fesztország
Kezdődő fesztiválszezon

Magyarország a fesztiválok országa. Itt a nyár, s a menetrendszerű fesztiválszezon. És évről-évre megfigyelhető a trend, előbbre csúszik a szezonkezdet.

Június közepe van és már - hogy ezt a balatoni hasonlatot rángassuk ide - derékig gázolunk a fesztiválszezonban.

Több városunk is programsorozattal rukkol elő. Megkezdődtek a Pécsi Szabadtéri Játékok; a város már gyúr a kulturális fővárosi évre; s elindultak a soproni Ünnepi Hetek.  Miskolc is belehúz. Igazi csoda, ahogy felépült és terebélyesedett az utóbbi években az Operafesztivál. Minden évben Bartók neve a hívószó; mellé rendelődik (szó szerint) minden és mindenki más. Bartók Béla idei "vendégei" a verismo zeneszerzői: Franco Alfano, Georges Bizet, Umberto Giordano, Ruggero Leoncavallo, Pietro Mascagni, Giacomo Puccini. Június 13-tól 24-ig.

Részletes program:
Pécs
http://pecsiszabadteri.hu/
Sopron
http://www.prokultura.hu/suh/index.htm
Miskolc
http://www.operafesztival.hu


Kultúra és klíma
2. Globfeszt

© hvg.hu
"A fogyasztói társadalom és a globalizáció az anyagi értékek felhalmozásával méri a boldogságot. A természeti kincsek is árucikké váltak. Mi ezt elutasítjuk és a fesztivál mottójával: Merre van előre? - keressük az új válaszokat" - mondja Hunyadi Réka a Védegylet munkatársa, mintegy mottóként a Globfeszt elé.

Színházzal, filmekkel, koncertekkel és szakmai beszélgetésekkel várják a 2. Globfeszt szervezői a budapesti Gödör klubba a klímaváltozás iránt érdeklődőket.
 
Az egyre aktuálisabb klímaváltozás problémáját az ingyenes rendezvényen olyan fórumokon keresztül közvetítik az emberek felé, amely az aktív, cselekvő állampolgári attitűdöt erősítik.
 
A péntek délután kezdődő programsorozatra meghívták Chico Whitaker alternatív Nobel-díjas környezetvédőt és Wolfgang Sachs-t, a Greenpeace egykori elnökét is, aki az éghajlatváltozással kapcsolatos tanácsaival a német kormányt is segíti. Lesz még Álomszínház performance-jellegű előadását az Ökotombolát, a 25 fős állampolgári klímatanácsot, valamint az esti filmvetítéseket és a szabadtéri koncerteket.

Részletes program itt!

 

Pixel, Sirály, EU (Oldaltörés)

Laurie Anderson médiaművei
a Pixel Galériában


Június 13. és augusztus 20. között Laurie Andreson médiaműveinek és videóinak kiállítása látható a Millenáris Pixel Galériájában. Az Amerikai Egyesült Államokban élő Laurie Anderson nemcsak világhírű zenész-énekes, hanem médiaművész is.  Műveit a világ jelentősebb kiállítótermeiben mutatja be, performanszait, videóit koncertjeibe is beépíti.

Gyűjteményes videokiállításán egy különleges installáció is látható, amelyet „From the Air” címmel a Pixel Galéria számára alkotott. Ez a munkája „alter ego” sorozatához illeszkedik, melynek első darabja a még super 8-as filmmel megvetített „At the Shrink’s – A Pszichiáternél” című szobrocskája volt. A „Történetek és dalok a Moby Dickből” elnevezésű multimédia-koncert turnéján is előszeretettel használta ezt a székformát: ott óriásira nagyította, így magát kicsivé transzformálta. A Pixel számára készített mű mindössze 10 centiméteres szoborszerű figuráival hologramszerű látványt nyújt. A „liliputi” Laurie egy székben ülve meséli a történetet a kutyájáról, aki a másik székben izeg-mozog.

augusztus 20-ig, Bp. Millenáris, Pixel Galéria

 

Hol élünk...
Lehet más a városvédelem?


© Stiller Ákos
Város, élet, kultúra, terek, közterek, városhasználat, életminőség - olyan címszavak, amelyek az urbanisztika új diskurzusait jelölik. A városvédelem ma már nem pusztán arról szól, hogy mi lesz a kandeláberekkel és kapualjakkal. Három napon át a Király utcai - vitatott - Sirály nevű hely ad otthont a városról szóló beszélgetéseknek.

A városvédők új generációja a főváros által is meghirdetett "élhető város" stratégiáját komolyan véve próbál a hétköznapok szükségletei mentén új működési formákat és helyeket találni. Mindeközben a megóvandó értékek sorába emeli a kulturális élet színtereit, magát a kulturális életet, melyek értékes vagy kevésbé értékes ingatlanokban civil mozgalomként, vagy művészi megmozdulásként kezdeményeződnek. Egy korszerű városvezető ezekből az értékekből nem csak politikai tőkét kovácsolhat, magát, stábját, a városvezetést szeretetmárkává formázva, hanem jelentős energiaforrásra találhat a választópolgárokkal való együttműködésben, a város hétköznapjainak számos problémáit megoldandó.

Beszélgetések: A. Gergely András, Bozóki András, Arató Gergely, Vitányi Iván, Vágvölgyi B. András, Bárdos Deák Ágnes, Molnár Péter,

Koncertek: Ági és fiúk, Csókolom Trió, Chalaban, Chakra Hacker, Fekete Jenő & Egri János - jazz-blues session


június 14-17. Bp. Sirály


Hol (nem) élünk...
Európa Kulturális Fővárosait bemutató
országos szabadtéri fotókiállítás-sorozat

„A kultúra Európája - az urbanitás kultúrája" címmel zajlott fotópályázat, amelynek az volt a célja, hogy európai fotóművészek műfaji megkötöttség nélkül mutassák be Európa Kulturális Fővárosait.
Mint ismert, Európa-szerte 25 település büszkélkedhet a kitüntető címmel. Magyarországot 2010-ben Pécs képviseli a sorban.

A pályázatra több mint 700 digitális fotó érkezett - köztük számos ismert külföldi és hazai alkotótól -, ebből válogatta ki a neves zsűri azt a legjobb 40 képet, amit óriásnyomatban a közönség is megtekinthet. Miskolcra az országos kiállítás-sorozat első állomásáról, Győrből érkeznek a képek: a fotókat később Budapesten, Egerben, Debrecenben, Sopronban és végül Pécsen is meg lehet majd tekinteni.

június 14-től Miskolcon

Gyereksziget, A38, MokkaCukka, PeCsa (Oldaltörés)

Mindent lehet?
Gyereksziget


© Dripnet
Gyereksziget: az elnevezést értelmezhetjük úgy is, hogy amíg a gyerek igazi szigetlakóvá (értsd, a Sziget fesztivál fogyasztójává) nem válik, addig itt van neki a Gyereksziget, s ameddig még nem telefonál, addig legalább ismerje meg, melyik szín is a magenta. De ne legyünk rosszmájúak! Tényleg. A sziget itt inkább azt jelenti, egy hely, ahová nyugodtan elviheted a gyerekedet.

Nyugi van és játék. Ismert a probléma: kevés a játszótér, kevés a grund, elkelne több gyerekprogram; ez a világ(város) mintha épp a kicsikkel nem törődne, a leendő felnőtt városlakókkal. Hát, most itt minden van, egy helyen: kreatív játékok, szabadtéri programok, zene, színház, bohóságok, vagy csak egyszerűen piknik, levegő és nap. Rájuk fér, no meg ránk, szülőkre is.  

július 8-ig, Bp. Hajógyári Sziget



Tony Blair Pesten
Anthony B (JAM), Love Alliance

© anthonyb.com
Nincs hét, hogy ne lépne fel nálunk egy reggae-sztár; talán azért is lett ilyen népszerű a műfaj, mert a hazai reggae színtér is megerősödött? Meglehet. Termékeny tlajra hull a (fű)mag. 

Anthony B-t sokan ismerik, azt már kevesebben tudják, hogy az ő személyében Jamaikának is van Tony Blair-je - írja az A38 honlapja. Merthogy Anthony B ezen a néven látta meg a napvilágot, és a kilencvenes évek második felére az új generáció egyik legnépszerűbb előadójává vált, olyannyira, hogy dalai és személyisége fontos szerepet játszottak az 1997-es jamaikai választásokon is.  Egyszerű, minden sallangtól mentes dancehall-reggae számaival, tökéletes ritmikájú raggájával és eufórikus énekhangjával, politikailag elkötelezett szövegeivel Anthony B nem véletlenül vált a dancehall egyik kultikus alakjává. Keith Anthony Blair családi hagyományként hozta magával a reggae iránti elkötelezettséget és a kitűnő énekhangot.

június 20; Bp. A38


Fémes, komor, jó
Fields of Joy: Ed Rush, DJ Zinc, MC RymeTyme, Stamina MC

Ed Rush (Virus) a szaksajto szerint Londonban, Ben Settle néven született, és mint egy rendes urbánus kölyök hiphop és elektro ütemeken nőtt fel, egyenesen bele az angol rave-be. A druandbass.hu szerint "a fémes és komor techstep egyik kitalálója, "az irányzet gyöngyszemeit a No-U-Turn címke '97-es válogatásán, a Torque-on élvezhetjük. Számai azonban nem csak ott, hanem Grooverider Prototype-jánál és a Metalheadz-nél is megjelentek. Majd összeállt Optical-lal, a másik ifjú titánnal, s megalapították a Virus-t: munkáik mindenkori ínyenc-csemegék."


június 16; Bp. MokkaCukka


A hvg.hu előrejelzése!
Nevezd rocknak
The Cult, PeCsa; június 25.


© gretschguitars.com
Gitár, dob, basszus, ének. Lecsupaszított felállás, azaz archetipikus. A The Cult talán a legtisztább "rock", ami csak létezhet: kicsit blues-os, sötét, energikus, mint egy mozdony. Fémesen csillogó, éles és kemény zene. Ian Astbury énekes és Billy Duffy gitáros mellett változott a felállás, de a Cult maradt, ami volt. A new wave, a dark, a metál különféle korszakai sem ártottak nekik. Időnként abbahagyták, de most újra nyomják - ezerrel.
 
A Pecsa, a mostani budapesti buli helyszíne így harangozza be a kultarcok eljövetelét: a The Cult egy kemény rock zenekar egy kis pszichededikával fűszerezve, mely a The Doors, a Led Zeppelin és az AC/DC erős hatására jött létre. Britanniában a ’80 évek közepén olyan dalokkal törtek be a slágerlistákra, mint a "She Sells Sanctuary”, "Rain", és a "Revolution", majd a ’80-as évek végére meghódították az amerikai heavy metal piacot is a "Love Removal Machine" című számmal. Habár az 1989-ben megjelent Sonic Temple az zenekar kereskedelmileg legsikeresebb albuma, a ’80-as évek végén és a ’90-es évek elején a zenekar eléggé háttérbe szorult alkohol problémák és a színpadon kívüli feszültségek miatt. 1995-ben a The Cult felbomlott, melyet a Dél-Amerikai turnén keletkezett problémákkal magyaráztak. 1999 és 2002 között a zenekar újraalakult, hogy feljátsszák Beyond Good and Evil című albumukat, és hogy Ázsiában és Kelet-Európában újra kiadják lemezeiket. 2006-ban úgy döntöttek, hogy egy világ körüli turnéra vállalkoztak. 2007 februárjában hozzáláttak legújabb lemezük felvételihez is.