Díjat kapott Garaczi Metaxája
Kihirdették a Palládium Alapítvány idei szépirodalmi, társadalomtudományi és képzőművészeti díjazottjait, valamint a különdíj nyertesét.
A hat éve működő magánalapítvány elismerését a szépirodalmi kategóriában Garaczi László Metaxa című művéért, Kemény István pedig Élőbeszéd című verseskötetéért kapja. Hudi József és Köblös József a közösen jegyzett A pápai református kollégium diákjai 1585-1861 című, történeti alapkutatásuk eredményét összegző kötetért veheti át. Gaál József Samsára című önálló kiállításával érdemelte ki az elismerést, míg a különdíjat Galgóczy Árpád Furcsa szerelem című gyűjteményes kötetéért, valamint egész műfordítói életművéért kapja.
Az alkotók pénteken ünnepélyes keretek között veszik át a személyenként nettó másfél millió forintos pénzjutalommal járó elismerés üvegből készült díját, amelyet Péter Vladimír képzőművész tervezett.
Szilágyi Ákos költő, a kuratórium tagja elmondta: az elmúlt év kulturális alkotásai közül a legjobbat elismerő magánalapítványi díj az összegét tekintve az egyik legmagasabb Magyarországon. Ismertetése szerint a díj 2001-es alapítása óta több mint harminc millió forintot osztottak ki a művészek, tudósok elismerésére.
Szilágy hangsúlyozta: az úgynevezett "szellemi vagy magas kultúra" a piacon nem tud érvényesülni, támogatásából az állam "sem veszi ki a részét". Véleménye szerint "nagyon rosszul áll a szellemi szféra magántámogatásának ügye" is.
Spiró György író, a kuratórium másik tagja az MTI kérdésére elmondta: a díjazottak kiválasztásánál az egyetlen szempont a minőség. Hozzátette: az eddigi díjazottak alapján lett tekintélye az elismerésnek.
A kuratórium tagja még Kövér György társadalomtudományban tevékenykedő tudós, Parti Nagy Lajos költő és Szüts Miklós festőművész. A díjakat először 2003-ban adták át.
Az alapítvány idén ősztől egy összesen hárommillió forintos ösztöndíjalappal bővül. Az alkotói ösztöndíjakat a képzőművészet, a társadalomtudomány és a szépirodalom területén tevékenykedő két-két alkotó támogatására fordítják. A félmillió forintos ösztöndíjakat nem pályázat útján ítélik oda, hanem a kuratórium jelöli ki évente a hat arra érdemes, elsősorban fiatal művészt és tudóst.