2006. december. 14. 12:16 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 14. 12:17 Kult

Fikciós dokumentumfilm keltett zűrzavart Belgiumban

Belgium felbomlott, az egyik országrész, Flandria kikiáltotta önállóságát, a belga uralkodó külföldre menekült - ilyen sokkoló bejelentésekkel (és a hozzájuk tartozó riportokkal, filmfelvételekkel) lepte meg nézőit az ország franciák lakta részének közszolgálati televíziója, az RTBF.

Mint utólag kiderült, az egész estés műsor - amely a tévéhíradó "különkiadásával" kezdődött - egy képzelt történet volt, egy "dokumentumfilm-fikció", olyan, amilyent manapság (vulkánkitöréstől nagyszabású járványokig) gyakran látni a nyugati tévécsatornákon. Azonban annyira hatásosan készítették, hogy nagyon sokan elhitték azt, amit láttak: a csütörtöki brüsszeli lapok beszámolói szerint néhány perccel az adás kezdete után szinte égni kezdtek a telefonvonalak a lapok, rádiók és az RTBF szerkesztőségeiben, annyian érdeklődtek, vajon valóban megtörtént-e mindez. Végül a tévécsatorna rákényszerült, hogy - az adás kezdete után fél órával - kitegyen a képernyőre egy feliratot, miszerint csak kitalált történetről van szó.

A tévéadás azért kelthetett ilyen hatást, mert Belgium felbomlásának veszélye valóban fennáll, s ha ez bekövetkezne, tényleg a flamandok lehetnek majd a kezdeményezők, saját országrészük függetlenségének kikiáltásával. Belgium ugyanis bonyolult berendezkedésű ország, ahol két nagy népcsoport, a franciául beszélő vallonok és a hollandul beszélő flamandok élnek egymás mellett, sok esetben egymást utálva, s területileg is elkülönülve. Márpedig a második legnagyobb flamand párt, a szélsőjobboldali Vlaams Belang nyíltan zászlajára írja Belgium szétbomlásának követelését, s ehhez csatlakozott a legerősebb flamand politikai erő, a kereszténydemokraták koalíciós partnere, a kis, nacionalista N-VA párt is. Ugyanakkor a felbomlásnak - több más tényező mellett - van egy komoly akadálya: a lakosság többsége a különböző közvélemény-kutatások szerint az ország egybenmaradását akarja.

A belga tévé sokkoló programját egyébként - a Vlaams Belang és az N-VA kivételével, amelyek örültek a műsornak - csütörtökön szinte az összes politikai erő bírálta. A vallonok azért, mert ők ragaszkodnak Belgium egyben maradásához. A flamand kereszténydemokraták vezetője, az országrész miniszterelnöke, Yves Leterme pedig azért, mert szerinte a műsor "egyes flamand követelések karikatúráját adta", ami nehezíti a vitát Belgium jövőjéről.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.