2006. november. 13. 19:13 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 13. 19:16 Kult

Nyolc kilépő az Írószövetségből a nyilatkozat óta

Nyolcan léptek ki a Magyar Írószövetségből a választmány október 16-án, illetve egy héttel azután közzétett nyilatkozatának elfogadása óta; előbbiben a miniszterelnök, a kormány és a koalíciós pártok "hazug szavait és tetteit" ítélte el a testület, míg az utóbbiban az október 23-ai rendőri fellépés ellen tiltakozott.

L. Simon László, a szövetség titkára elmondta: a mintegy ezer tagot számláló szervezetből nyolc - mint mondotta - "pártvonalon elkötelezett" tag lépett ki. Jelenlegi szocialista képviselő, volt párttitkár és munkásőr is van a kilépők között - jegyezte meg.

Hozzátette, hogy a választmány az írószövetség döntési jogkörrel felhatalmazott egysége. A szövetségnek joga van ilyen nyilatkozatot kiadni, a tagoknak pedig, ha nem értenek ezzel egyet, joguk van kilépni. Ez a demokratikus működés mutatója - szögezte le.

Úgy vélte, hogy a kilépések nem hasonlíthatók a 2004-es kilépési hullámhoz, amikor 135 tag hagyta el a szervezetet. Emlékeztetett: a tagok akkor azért mondtak le tagságukról, mert a szövetség nem határolódott el egyik tagjának kijelentésétől.

Akkor, Döbrentei Kornél költőnek a Tilos Rádió előtt 2004. január 11-én mondott beszédét a szövetség akkori tagjai közül többen gyűlöletre uszító, antiszemita beszédnek ítélték, és a szövetség elhatárolódását, illetve Döbrentei kizárását sürgették.

L. Simon László ismertetése szerint október 16-a óta Sumonyi Zoltán, Baranyi Ferenc, Molnár Géza, Vitányi Iván, Radics Viktória, Litauszky István, Tótfalusi István és Fodor Géza lépett ki. A legtöbben nem indokolták kilépésüket.

Fontosabbnak nevezte, hogy az elmúlt másfél évben 35 új taggal bővült a szövetség, holott - mint mondta - a felvételi kérelmeknek általában csak egyharmadát hagyják jóvá.