2006. október. 12. 09:59 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 12. 10:07 Kult

Nádas Péter az írói politizálásról és Szolzsenyicinről

Nádas Péter a szovjet politikai nyomás Alekszandr Szolzsenyicinre kifejtett hatásait boncolgatta egy orosz lap csütörtöki számában megjelent rövid interjújában.

"Az írói politizáltság a (kelet-európai) diktatúrákban korlátozó tényező volt, mert a cenzúrának való alávetést jelentette" – felelte a magyar író a liberális Gazetának arra kérdésére, hogy a politizáltság korlátozza-e, vagy ellenkezőleg, élesebbé teszi az író művészetét? "Ha az író hajlamos (volt) az öncenzúrára, akkor a korlátozás még erősebbnek bizonyult. Ha viszont nem cenzúrázta önmagát, akkor állnia kellett a rendszer nyomását. E nyomás nélkül Szolzsenyicin nem írta volna meg A Gulag szigetcsoportot: a rendszer kisajtolta belőle a legjobbat, amire képes volt."

"Más lapra tartoznak (Szolzsenyicin) regényei, ezekben a politizáltság csakugyan korlátozóan hat az irodalmi minőségre. De az elbeszéléseiben – mint az Ivan Gyenyiszovics egy napja, vagy A krecsetovkai állomáson történt – ismét pozitívan nyilvánul meg. Ezekben ugyanis megtalálja azt a nyelvet, amelynek révén a szabadsághiány közepette megmaradhat a nagy orosz tradícióban" – magyarázta Nádas a moszkvai lap tudósítójának a frankfurti könyvvásáron.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.