2006. szeptember. 11. 17:36 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 11. 17:38 Kult

Nem rendez többé A nagy kékség alkotója

A francia mozi legendás élő alakja, Luc Besson bejelentette, hogy a mozikban december 13-tól látható Artúr és a minimoyok című rajzfilmmel befejezte rendezői karrierjét, s ezentúl kizárólag producerként kíván jelen lenni a mozi világában.

"Ez az utolsó filmem. Büszke vagyok mind a tíz filmre, amit csináltam. Mindegyiket szeretem. Örülök, hogy a kör bezárult. Ennyi volt - közölte a franciák legsikeresebb élő rendezője az RTL rádiócsatorna egyik adásában.
 
"Szeretnék egy kicsit honfitársaimmal foglalkozni, szeretnék egy kicsit a bolygómmal foglalkozni, szeretnék valamit tenni a külvárosokért, a természetért, sok mindent szeretnék csinálni" - fűzte hozzá. Bejelentette, hogy alapítványt hoz létre a külvárosi fiatalok megsegítésére.
 
A 47 éves producer-rendező 1983-ban az Élethalálharc című sci-fivel kezdte rendezői karrierjét, amelyet a Metró (1985) után A nagy kékség (1988), a Nikita (1990), az Atlantis (1991), a Léon, a profi (1994), Az ötödik elem (1997), a Jeanne d'Arc - az orléans-i szűz (1999) és végül tavaly az Angel A követett.
 
Besson filmjeit a kritika gyakran nem kímélte, de nézői rekordokat döntő sikeres mozijai nyomán Franciaországban megjelent az úgynevezett közönségfilm-rajongó Besson-generáció.
 
Az elmúlt években producerként a francia mozi egyik meghatározó személyisége lett. Hat évvel ezelőtt Pierre-Ange Le Pogammal létrehozta EuropaCorp nevű produceri irodáját, amely olyan francia és nemzetközi filmek gyártásával foglalkozott, mint a Taxi, a Wasabi - Mar, mint a mustár Jean Reno főszereplésével, A sárkány csókja Jet Li rendezésében, de az ő nevéhez fűződik néhány rendezői film is, mint például Vincent Perez Angyalbőr vagy az amerikai Tommy Lee Jones Melquiades Estrada három temetése című alkotása.
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.