2006. szeptember. 04. 16:23 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 04. 16:37 Kult

Ascher Tamás a színművészeti új rektora

Amit színházi körökben régóta tudtak, az most hivatalos is: Ascher Tamás lett a Színház- és Filmművészeti Egyetem új rektora. Székely Gábor, az előző rektor márciusban miondott le, távozásának okait máig nem osztotta meg sajtóval. Utána Babarczy László vezette megbízottként az intézményt.

A Magyar Köztársaság elnöke - az oktatási és kulturális miniszter előterjesztésére - 2006. szeptember 1-jétől 2010. szeptember 1-jéig  terjedő időtartamra Ascher Tamás  Kossuth-díjas rendezőt, érdemes művészt, egyetemi tanárt bízza meg a Színház- és Filmművészeti Egyetem rektori feladatainak ellátásával.
 
Ascher Tamás 1949. március 3-án  Budapesten született, édesapja Ascher Oszkár Kossuth-díjas színész. 1973-ban szerzett rendeződiplomát. Szép Ernő Patikájával vizsgázott a kaposvári Csiky Gergely Színházban, s ott kezdte a pályáját. Neve összaforrott a kaposvári színház legendás évtizedeivel, amikor az egész országból tódult oda a közönség. 
 

Felelősséget érezni...
"A színház a nyilvánosság művészete, fontos számára a botrány, az izgalom, amit a nyilvánosság előtt és benne kelt. Erre azok az időszakok alkalmasak, amikor a művészeket nem fejezik le, az előadásokat nem tiltják be, de létezik közeg, amiben harcolni lehet valamiért és valami ellen. Nem gondolom, hogy korunkban ne lenne erre lehetőség. Sőt, ha körülnézek, úgy látom, a színháznak bőséges oka van, hogy felelősséget érezzen a társadalom, az ideológia, a politika alakulásáért, s kellő indulattal hozzászóljon." - idézi Ascher ars poeticáját a budapesti Katona József Színház honlapja nyomán a Szinhaz.hu weboldal.
1978-ban az újjászervezett Nemzeti Színházhoz szerződött, de vendégként továbbra is folyamatosan dolgozott Kaposvárott, ahová 1981-ben visszaszerződött, azóta a színház főrendezője.
 
1989 óta a Katona József Színházban is folyamatosan rendez. Főbb rendezései: A kaukázusi krétakör (Brecht), Godot-ra várva (Beckett), Egy hónap falun (Turgenyev), A Mester és Margarita (Bulgakov), Három nővér (Csehov), Katharina Blum elveszett tisztessége (Böll-Bereményi G.).
 
1994-ben és 1997-ben Bécsben aratott sikert, először Gombrowicz Yvonne, burgundi hercegnő című darabját rendezte a Burgtheater (Várszínház) kamaraszínházában, az Akademietheaterben, 1997-ben pedig ugyanott Eugene Ionesco két egyfelvonásosát, a Kopasz énekesnőt és a Tanórát állította színre.
 
Számos tv-film rendezése fűződik nevéhez, s pályája kezdetén több mozifilmben is játszott színészként.
 
1983-ban Jászai Mari-díjat kapott, 1988-ban érdemes művész lett, 1992-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. 2002-ben a Színház-és Filmművészeti Egyetem, valamint a Kaposvári Egyetem tanárává nevezték ki. 2003-ban Pro Urbe Budapest kitüntetést kapott.

hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.