Vállalkozás hvg.hu 2024. november. 07. 07:31

Mégis 120 milliárdért veheti meg az állam a Dürer Parkot

Ez az egyik olyan beruházás, amelyet sokak szerint azért vásárolnak meg, hogy NER-közeli vállalkozók veszteséges építési beruházásait mentsék meg.

Belement a kormány abba, hogy módosítsa a Városliget mellett felépített két irodaházat magában foglaló Dürer Park megvásárlásáról szóló megállapodást, így 100 helyett 119,4 milliárd forint lesz az ingatlan végleges vételára – értesült a 24.hu.

Az épületeket a Dürer Befektetési (DB) Kft. nevű projektcég építi, amelynek tulajdonosa a Garancsi István és Scheer Sándor érdekeltségébe tartozó Market Építő Zrt. és a Tiborcz István-közeli Főnix Magántőkealap. A lap emlékeztetett, hogy a DB a beruházás befejezéséhez közeledve már a nyáron jelezte: alacsonynak tartja a korábban vállalt vételárat.

A vásárlásról szóló nem nyilvános kormányhatározatban 110 milliárd forint volt az erre meghatározott keret, ám akkor a DB ennél 10 milliárddal olcsóbban is vállalta a projektet. Miután azonban kiderült, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium és több az alá tartozó cég költözik majd az ingatlanba, a DB jelezte, hogy a megrendelő az alapelképzelésekhez képest jelentős változtatásokat kért.

A 24.hu birtokába jutott egy kormányzati előterjesztés, amely szerint a Bosnyák tér melletti Zuglói Városközpont Irodakomplexumnál még ennél is nagyobb, 30 százalékos – plusz 80 milliárd forintot kitevő – emelést terveztek be, annak az ára így 324,6 milliárd forintra emelkedne.

A szerkesztőség mindezzel kapcsolatban a kormányt és a beruházót is megkereste, ám nem kapott választ.

Arról, hogy a kormány 620 milliárd forint közpénzt tapsol el irodaépületek vásárlására teljesen átláthatatlanul, nyáron a hvg.hu is írt:

NER-vállalkozóktól vesz egy új metróvonal áráért irodaépületeket a kormány, senki sem tudja, meddig nyögjük majd a titkos bizniszt

A kormány éppen most, a befektetési stop idején tapsol el 620 milliárd adófizetői forintot irodaépületek vásárlására teljesen átláthatatlanul, sokak szerint azért, hogy NER-közeli vállalkozók veszteséges építési beruházásait mentse meg. A pangó irodapiacon, energiahatékonysági érvekkel próbálja alátámasztani a kegyelteket helyzetbe hozó üzletet.

A Dürer Parkot eredetileg 100 milliárdért tervezte megvenni, a Zugló Városközpont korábban ismert vételi ára pedig 244 milliárd forint volt. Arról egyelőre nincs információ, hogy a harmadik beruházás, a Mol-torony mellett BudaPart ára is megemelkedne. Ha a szerződéseket aláírják, az ármódosítások 600-ról 700 milliárd forintra növelik a költségvetés terheit. Pedig szakértők szerint már az eredeti, 600 milliárdos összeg is erősen túlárazott volt.

Az ingatlanvásárlásokkal sokak szerint az a kormány célja, hogy megmentse a NER-közeli vállalkozók veszteséges építési beruházásait.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.