Gyanúsan gyorsan visszakerülnek az illegális termékek a piactérre.
Az Európai Bizottság hivatalos vizsgálatot indított a Temu kínai piactér ellen annak eldöntésére, hogy a platform betartja-e az uniós digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) rendelkezéseit – írja a The Guardian.
A bizottság azt vélelmezi, hogy a platform nem működtet megfelelő eljárásokat a korábban kitiltott kereskedők visszatérése ellen. A gyanú szerint egyes termékek – hamisítványok, ellenőrizetlen eredetű kozmetikumok, játékok stb. – gyakran napokkal azt követően újra elérhetők a platformon, hogy kitiltották őket.
A bizottságot aggasztja továbbá a platform agresszív értékesítési gyakorlata, az „addiktív dizájn”, amely egyebek mellett játékszerű jutalmakkal kecsegteti a vásárlókat.
Margrethe Vestager digitális szolgáltatásokért felelős alelnök azt hangsúlyozta, hogy a bizottság garantálni akarja: a Temu teljesíti a DSA előírásait. Különösen, ami a fogyasztóvédelmi szabályokat illeti.
A vizsgálatban részt vevő egyik tisztviselő kiemelte, hogy a vizsgálat nem jelenti, hogy a Temu megsértette volna a szóban forgó szabályokat, csak gyanúról van szó. Az Európai Bizottság már korábban felvette a kapcsolatot a Temuval a fenti aggályok miatt, állítólag a Temu „rendkívül együttműködő”, gyakran perceken belül válaszolnak a feltett kérdésekre.
A Temuval szemben – más tagállamok hatóságai mellett – a magyar versenyhivatal is vizsgálódik. A kínai platform különösen szúrja Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szemét, a tárcavezető szerint a magyar háztartások külföldi webshopos vásárlásai százmilliárd forintos bevételtől fosztják meg a hazai költségvetést.