Vállalkozás hvg.hu 2024. augusztus. 02. 14:42

Az áramexport korlátozásával vághat vissza Magyarország és Szlovákia Ukrajnának a Lukoil-ügy miatt

Az M1 szerint ez a lehetőség is felmerült a magyar–szlovák egyeztetésen, és szakértők szerint meg is valósítható.

A magyar–szlovák egyeztetéseken felvetődött, hogy ha Ukrajna nem biztosítja az olajszállítást Magyarország és Szlovákia felé, akkor válaszlépésként nem zárható ki az a lehetőség, hogy korlátozzák vagy felfüggesszék az Ukrajna felé menő áramszolgáltatást – értesült az M1. A csatorna péntek déli Híradójában szakértők megerősítették, hogy szlovák–magyar koordinálással elvileg ez az exportkorlátozás megvalósítható.

Ukrajna alapvetően nettó áramexportőr ország, csakhogy Oroszország a háború során megsemmisítette az ukrán áramtermelési kapacitás kétharmadát – a kormányközeli Századvég szerint háromnegyedét –, így most már ők is importra szorulnak. Ukrajna áramimportjának nagyjából 40 százaléka az ukrán–magyar határon megy keresztül – írta az MTI.

A szabolcsbákai Mavir-állomás az egyik fő csomópontja az európai és az ukrán villamosenergia-rendszernek. Ez az egyetlen olyan magyarországi és uniós alállomás, ahol vannak 750 kV-os rendszerelemek.

Gulyás Gergely a múlt heti kormányinfón már utalt arra, hogy a magyar kormány kezében van egy ilyen importkorlátozó eszköz is, de akkor azt is mondta, hogy ezt nem használnák zsarolásra.

Amikor a zsarolót zsarolják: tíz éve tartó magyar-ukrán játszma újabb lépése a Lukoil-ügy

Amíg Ukrajna nem oldja fel a Lukoil orosz olajipari vállalat szlovákiai és magyarországi tranzitszállításaira vonatkozó tilalmat, Budapest nem járul hozzá ahhoz, hogy az EU-tagállamok megkapják korábbi ukrajnai fegyverszállításaik 6,5 milliárd eurós ellentételezését. Az Európai Békekeretre vonatkozó, több magyar miniszter által is megerősített döntést más megvilágításba helyezi, hogy Magyarország már a Lukoil-ügy kipattanása előtt is megakadályozta a kifizetéseket.

Mint ismert, Ukrajna az olajszállítás leállítását helyezte kilátásba Magyarország és Szlovákia felé. Ez a gyakorlatban egyetlen orosz vállalat, a Lukoil olaját érinti, azt tiltanák ki az ukrán csőrendszerből. Szijjártó Péter külügyminiszter az ukrán lépésre válaszul bejelentette, hogy Magyarország blokkolja az uniós békekeret 6,5 milliárd eurójának kifizetését, amíg Ukrajna nem lazít a Lukoilra vonatkozó szankciókon. Magyarország egyébként már hónapok óta blokkolja a békekeret-kifizetéseket.

A külügyminiszter kedden azt is állította, hogy hiába kezdeményezte Szlovákiával együtt az Európai Bizottság fellépését Ukrajnával szemben az olajszállítások tiltása miatt, egy hét alatt sem történt semmi. Másnap az Európai Bizottság jelezte, hogy igenis vizsgálódnak, már múlt hét óta.

A Mol közben a háttérben a megoldásokon dolgozik. Az olajtársaság jelezte, hogy kész átvenni az orosz kőolaj tulajdonjogát az orosz–ukrán határon, és ezzel saját kockázatára hozhatja be Magyarországra és Szlovákiába a Barátság kőolajvezetéken keresztül. A másik megoldás az lenne, hogy a Horvátországon keresztül érkező Adria vezetéken keresztül növelné a Mol a volument, ez azonban jóval magasabb beszerzési és szállítási költségekkel járna.