A tömeges elbocsátást a cég azzal indokolta, a sportág külföldi népszerűsítésére akarnak koncentrálni, és optimalizálni akarják a gyártási folyamatokat.
Negyven embernek mondtak fel kedden a Gattyán György érdekeltségébe tartozó Teqball Kft. biatorbágyi gyárában – írja a Telex. Azt, hogy a biatorbágyi gyárból gyakorlatilag minden dolgozót elküldtek, a cég is megerősítette. Nemes Tamás, a Docler Holding kommunikációs vezetője a Telexnek azt nyilatkozta, áttekintették a jelenlegi gazdasági és piaci lehetőségeket, s ezek után inkább a sportág külföldi népszerűsítésére koncentrálnak. Nemes elmondása szerint a gyártási folyamatok optimalizálása miatt váltak meg több mint 40 dolgozótól, és a jogszabályoknak megfelelően a csoportos létszámcsökkentésről értesítették az illetékes munkaügyi központot is.
Az egyik elbocsátott munkatárs azt nyilatkozta, hónapok óta lehetett sejteni, hogy nincs minden rendben, noha nemrég még abban reménykedtek, hogy a következő olimpián már versenyszám lesz a teqball. A volt munkatárs szerint az elmúlt időszakban, ha elment egy vezető munkatárs, nem kerestek a helyére senki, csak elosztották a megmaradt emberek között a munkát.
A Telex belső forrásokra hivatkozva azt írja, a teqballasztalok gyártása már hónapok óta áll, ahogy az asztalok értékesítése is. A lap információi szerint tudatták az értékesítőkkel, hogy csak akkor indul meg a gyártás, ha megrendelések száma eléri a négyszázat. Szintén egy belső forrás osztott meg információkat arról is, hogy a társaság egyesült államokbeli két raktárából az egyiket bezárják.
A hungarikummá nyilvánított sporthoz speciális, hajlított asztalokat gyártó teqball tulajdonosa a luxemburgi Teqball Holding S.á.r.l., melynek egyik alapítója Huszár Viktor, a Megoldás Mozgalom idei EP-listavezetője és a párt korábbi elnöke. A cég az elmúlt években végig veszteséggel működött, a Teqball Kft. 2023-ban 2,26 milliárdos bevétel mellett 3,27 milliárd forintos veszteséget könyvelt el.
A cég az elmúlt években rendszeresen részesült különböző támogatásokból. A Népszava gyűjtése szerint 393 millió forintot kaptak például sporteszköz kutatás-fejlesztésre a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól, 255 millió forintot a Brexit kárenyhítő alapból, valamint munkahelyek megtartására is zsebre tehettek 282 millió forintot 2021-ben.
De megrendelésekkel is jócskán ellátta a céget a magyar állam: 2020-ban a Külgazdasági és Külügyminisztérium rendelt a Teqballtól 200 asztalt, 2022 augusztusában pedig a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal rendelt 750 teqballpályát. A Népszava összegzési szerint az összes állami teqballköltés 1,4 milliárd forintot tesz ki.
Nyitóképünk illusztráció.