A TSMC-nek Arizonában kell felhúznia az új egységeket. Az összeg nagyjából fele-fele arányban támogatás és hitel.
Óriási összeget készül a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.-nak folyósítani az amerikai kormány. A világ vezető chipgyártója 6,6 milliárd dollár támogatást és 5 milliárd dollár hitelt kaphat, mely felhasználásával három gyárat kellene felhúznia Arizona államban, írja a Bloomberg.
Az előzetes megállapodást hétfőn jelentette be az amerikai kormány, mindez Joe Biden stratégiájának része, mellyel a kritikus technológiák hazai gyártását pörgetné fel. A honosítási stratégiát Biden például azért szorgalmazza, mert a koronavírus miatt korábban emlékezetes módon megborultak az ellátási láncok. De a láncok megerősítésére azért is szükség van, mert Kína egyre jobban fenyegeti Tajvant.
Eddig csak két arizonai gyár felépítéséről volt szó – ezek a tervek szerint 2025-ben, illetve 2028-ban kezdenék meg a termelést –, a harmadik üzem új elem, ez Phoenixben nyitna. Az itteni gyártás az új generációs, 2 nanométeres technológiára épül majd, és a tervek szerint a phoenixi üzem még az évtized vége előtt megkezdi működését. Gina Raimondo amerikai kereskedelmi miniszter szerint a 2 nanométeres chipek nélkülözhetetlenek a feltörekvő technológiák, köztük a mesterséges intelligencia, valamint a hadsereg számára. Két nanométeres chipeket a TSMC még Tajvanon sem gyárt, hazai pályán is csak 2025-ben tervezik a startot.
A TSMC támogatása az egyik legnagyobb tétel Biden 2022-es, az amerikai félvezetőipar fellendítését célzó Chips and Science Act nevű csomagjában. Ennek keretében 39 milliárd dollár közvetlen támogatást – valamint 75 milliárd dollár értékű kölcsönöket és garanciákat – különítettek el, hogy rábírják a chipgyártókat amerikai üzemek létesítésére, miután azok évtizedekig külföldre helyezték ki a termelést. Előzetes megállapodással részesült már ilyen támogatásban az Intel és a Samsung is.