Gyükeri Mercédesz
Szerzőnk Gyükeri Mercédesz

A cég a rubel gyengülése ellenére rekorderedményt ért el tavaly, és idén is jelentős növekedésre számít – erről is beszélt az éves beszámoló közzétételét követően Orbán Gábor vezérigazgató. A cég sajtótájékoztatóján köszönt el Bogsch Erik.

Európában piacvezető helyre tör idén a rendszeres női orális fogamzásgátló szereknél a Richter Gedeon Nyrt. – erről beszélt a cég éves jelentését bemutató tájékoztatón Orbán Gábor, a társaság vezérigazgatója. A szakember azt is hozzátette: az évtized végére a nőgyógyászat terén tűzték ki ugyanezt a célt. Ehhez reményt ad a cég fejlesztése, a Ryeqo, amely tavaly ősszel kapta meg az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyását az endometriózis tüneti kezelésére. A szer a világ első endometriózis-gyógyszere, amelynek már tavaly is megduplázták az értékesítését.

A nőgyógyászat területe általában is az egyik húzóágazata volt 2023-ban a Richternek, a gyógyszerértékesítés 11 százalékkal nőtt. A másik ilyen húzóágazat a szintén saját fejlesztésű cariprazine molekulának köszönhetően a neuropszichiátria, ahol 40 százalékot is meghaladt a bővülés. A cariprazine-alapú készítményeket 2023 végén már a világ 64 országában forgalmazták, 1,3 millió embernél, a legnagyobb piaca azonban az Egyesült Államok, ahonnan a bevétel 95 százaléka származott tavaly.

Összességében a társaság minden üzletágánál növekedést tudott elérni, és a költségek tartása mellett 14 százalékkal tudta növelni a gyógyszergyártásból származó árbevételét, ez a kitűzött 14-20 százalékos célnak megfelelt – mondta el a vezérigazgató, hozzátéve: az, hogy nem lett ennél több, a rubel jelentős romlásának tudható be. A Richternek jelentős piaca Oroszország, a háború kitörése óta azonban gyakorlatilag lehetetlen rubelfedezetet tartalékolni, így a társaság kénytelen az aktuális – 2023-ban a forinthoz képest átlagosan 26 százalékkal gyengébb – értéken elszámolni a bevételeket. Ezt valamennyire ellensúlyozza az, hogy a szankciók ellenére az orosz gazdaság remekel, a fizetőképes kereslet is rendkívül jó – emelte ki Orbán.

Az árfolyamveszteség magyarázza azt is, hogy az adózás és kamatfizetés előtt számolt eredménye (EBIT) a cégnek 14,3 százalékos növekedés után 616 millió eurót ért el, az árfolyamhatásoktól megtisztítva ez a szám 28,6 százalék lett volna – vagyis az adózás előtti nyereség felét elvitte a rubel gyengülése.

Azt, hogy a profit – és a készpénzállomány – hogyan alakult, negatívan befolyásolta az is, hogy a cég 28 milliárd forint extraprofitadót volt köteles befizetni a költségvetésbe – ez jóval magasabb, mint a „rendes” adófizetési kötelezettség, amely 11 milliárdot tett ki. Végső soron a Richter 159 milliárd forintos tiszta nyereséggel zárta a 2023-as évet.

Ami az ESG-vállalásokat illeti, Orbán azt emelte ki, hogy a cég úgy tudta csökkenteni a karbonlábnyomát (csoportszinten 2 százalékkal), hogy közben a gyártási volumen 20 százalékkal nőtt. Továbbra is céljuk, hogy 2030-ra – az EU elvárásainak megfelelően – az 1990-es érték 45 százalékára csökkentsék a kibocsátást – tette hozzá.

Ami pedig az idei várakozásokat illeti, Orbán Gábor ismét két számjegyű növekedést prognosztizált, ami a tavalyi, forintban 747 milliárdos, euróban pedig épp a kétmilliárd alatt maradó árbevétel után 2,15-2,25 milliárdos bevételt jelenthet. Az EBIT-et ugyanakkor a 616 millió euró után 725-750 millió eurósra becsüli a gyógyszergyártó cég vezetője.

Az éves beszámoló közzétételét követő sajtótájékoztatón búcsúzott el Bogsch Erik, aki éppen február 29-én búcsúzik az igazgatóság elnöki tisztjéből. A szakember, aki 1992–2017 között vezérigazgatóként vezette a céget, arról beszélt:

Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy megmaradtunk függetlennek.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.