Nyár végéig szinte alig, azóta viszont intenzíven ellenőrzi a fogyasztóvédelem, hogy a könyvesboltok betartják-e a gyermekvédelminek nevezett törvény könyvekre vonatkozó rendelkezéseit, azaz fóliáznak-e – állítják kereskedők. A Líra bolthálózatát súlyos milliókra büntették, a cég kérte a végrehajtás felfüggesztését, amit első fokon elutasítottak – másodfokon még nincs döntés.
A Lírát júliusban azért büntették meg 12 millió forintra, mert nem fóliázta be, és az ifjúsági könyvek között árulta a homoszexualitást is megjelenítő Heartstopper – Fülig Beléd Zúgtam (Szívdobbanás) című kiadványt. Azonban a kormányhivatal által akkor hivatkozott jogszabályból kimaradt egy vessző, így a Líra álláspontja szerint a jogszabály szövege jelenleg nem azt írja elő, hogy a homoszexualitást megjelenítő könyveket minden esetben elkülönítve és zárt csomagolásban kell árulni, hanem csak azt, hogy amennyiben elkülönítve árulják ezeket, akkor kell rájuk zárt csomagolás, vagyis fólia.
Hogy a bíróság igazat ad-e majd a Lírának, nem tudni, a tárgyalást egyelőre nem tűzték ki, a cég kreatív igazgatója, Nyáry Krisztián szerint novembernél előbb nem is várható tárgyalás. A bírság végrehajtásának felfüggesztését is kérte a cége, de ezt a kérelmüket első fokon elutasították, másodfokon azonban még nem született meg a döntés.
Nyáry lapunknak elmondta: míg nyár végéig alig voltak ellenőrzések a boltjaikban, azóta ezek az ellenőrzések gyakoribbá váltak,
eddig legalább tizenöt üzletükben jártak ellenőrök.
Úgy tudjuk ugyanakkor, hogy nem csak a Lírát, de más boltokat, bolthálózatot, köztük a Librit is ellenőrzi a fogyasztóvédelem. Az ellenőrzések pedig egyre gyakoribbak.
A piacon az a hír járja, hogy a kormányhivatalok célzottan állították rá az alájuk tartozó fogyasztóvédelmet az ellenőrzésekre. Ezzel kapcsolatban megkerestük a Miniszterelnökséget, hogy megtudjuk, tényleg célzott ellenőrzések zajlanak-e – amint választ kapunk tőlük, frissítjük a cikkünket.
Úgy tudjuk, az ellenőrök magukat jellemzően vásárlónak adják ki. Azt ellenőrzik, hogy a könyvesboltok betartják-e a gyermekvédelminek nevezett törvény könyvekre vonatkozó rendelkezéseit. Azaz lefóliázzák-e és a többi könyvtől elkülönítve tartják-e azokat a köteteket, amelyek a törvény szerint károsan hathatnak a gyerekekre.
Bár a jogszabály elég homályosan fogalmaz, de ha egy könyv a „születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, a szexualitást öncélúan” ábrázolja, valamint a homoszexualitást megjeleníti, illetve népszerűsíti, akkor azt tilos kirakatban elhelyezni, közszemlére tenni.