Nő a kereslet a gyümölcs iránt, a piacot már az import is nehezen tudja kiszolgálni.
Az egy évvel korábbinál húsz százalékkal több, összesen 2,07 millió tonna körte termett 2022-ben az Európai Unióban és az Egyesült Királyságban az Alma és Körte Világszövetség (WAPA) adatai szerint, ennek ellenére már most fogyóban vannak a készletek – írja a Magyar Nemzet.
Több termesztő országban is gondokat okoz az időjárás, Olaszországban a nyári hőhullámok befolyásolják kedvezőtlenül a gyümölcsök méretét, a helyzetet pedig növényvédelmi problémák is súlyosbítják. Spanyolországban az áprilisi fagyok okoztak 30-35 százalékos terméskiesést, a Nyugat-Európában egyre népszerűbb dél-afrikai importkörtéből pedig jégesők miatt érik kevesebb.
A gyümölcstermesztéshez szükséges inputanyagok is harmadukkal drágultak, ami a fogyasztói árakat is feljebb hajtja, ráadásul nem látni, mikor állhat meg az áremelkedés. Az importált gyümölcsöket a megnövekedett szállítási költségek miatt értékesítik magasabb áron, emellett pedig akadozik is a szállítás, 2022-höz képest idén eddig negyven százalékkal kevesebb áru érkezett Európába.
Magyarország a KSH adatai szerint az előző év első tíz hónapjában 6,29 ezer tonna friss körtét importált – 17 százalékkal többet, mint 2021-ben, elsősorban Hollandiából. Az árak ugyanakkor itthon is emelkedtek, a budapesti Nagybani Piacon a tavaly betakarított körte termelői ára július és december között nyolc százalékkal, kilogrammonként 565 forintra emelkedett. Az év első négy hetében a kínálatban szereplő belföldi körtéért átlagosan 711 forintot kértek ugyanitt, ami húszszázalékos drágulásnak felel meg, az importgyümölcs nagykereskedelmi ára pedig hét százalékkal, 808 forintra nőtt.