Vállalkozás hvg.hu 2022. november. 18. 13:50

„100 literrel 300 kilométert lehet menni" - aggódnak a karácsonyi szezon miatt a fuvarozók

Túl szűkre szabta a keretet a Mol, a többszöri tankolás időkiesés.

Újabb korlátozást vezetett be pénteken a Mol: november 18-tól 100 liter/tranzakcióban korlátozta a magasnyomású kútoszlopokon vásárolható gázolaj mennyiségét. A Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete (MKFE) szerint a korlátozás azokat a személy- és áruszállító vállalkozásokat sújtja, amelyek március óta csak piaci áron vehetnek üzemanyagot.

Az MKFE a Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete – NiT Hungary-vel közösen adott ki közleményt, amiben arra hívják fel a figyelmet, hogy száz liter üzemanyag nem fedezi egy teherautó napi fogyasztását sem.

„Ennyi gázolajjal legfeljebb 300 kilométert tehetnek meg a kamionok, ez a szűk hatótáv már veszélyezteti az ellátási lánc stabilitását is” – írják.

„A fuvarozó cégek jelentős része olyan családi mikro- és kisvállalkozás, amely nem rendelkezik saját, belső üzemanyagkúttal, számukra kiszámíthatatlanná válik a megfelelő mennyiségű üzemanyag beszerzése” – írta a két szervezet. A korlátozás szerintük az ilyen vállalkozásokat arra kényszeríti, hogy naponta többször küldjék tankolni járműveiket, ez pedig jelentős időkiesést és felesleges kilométereket jelent, valamint „tervezhetetlenné teszi a gépkocsivezetők szigorúan szabályozott munkaidejét”.

Az MKFE és a NiT Hungary így arra szólította fel a Mol-t és a kormányt, hogy „az újonnan kihirdetett határozást gondolják újra, és a szankcióval ne a magyar közúti áru- és személyszállító vállalkozásokat sújtsák”.

A szervezeteknek rögtön egy javaslatuk is van, hogyan lehetne a karácsonyi csúcsidőszakban is megtartani a jelenlegi ellátási láncokat: azt javasolták a kormánynak, hogy szűkítsék tovább az ársapkával védett fogyasztók körét, „hogy a fogyasztás ott csökkenjen, ahol ez nem sért nemzetgazdasági érdeket és nem veszélyezteti az ellátási lánc stabilitását”.

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.