Körülbelül hatodával nőtt a hazai turizmus tavalyhoz képest. Nőttek az árak is, de nem mindenhol. Egyre többen keresnek más típusú szállást a hotelek helyett. A Szallas.hu elemzéséből kiderül, hol volt a legdrágább egy éjszaka, és melyek voltak a legnépszerűbb úticélok.
Idén nyáron országosan 17,5 százalékkal nőtt a bruttó szobaárbevétel tavalyhoz képest, a foglalások darabszáma 7,4 százalékkal gyarapodott a Szallas.hu adatai szerint. A szállásfoglaló oldal legfrissebb elemzéséből kiderül, hogy nyáron egy főnek egy éjszaka átlagosan 11 ezer forintba került, ami 11,4 százalékkal magasabb összeg, mint egy éve volt.
A bruttó szobaárbevétel a járvány előtthöz viszonyítva a felénél is többel bővült. Ehhez részben hozzájárult, hogy nőtt a foglalások száma, 2019-hez képest 15,2 százalékkal. Egy foglalás átlagosan 3 főre és 2,6 éjszakára szólt.
A vakációzók többsége (72,7 százaléka) nem hotel típusú szálláshelyet választott idén nyáron:
- apartmanban 29,6,
- vendégházban 21,3,
- panzióban 15,4,
- egyéb kategóriában 6,6 százalékuk hajtotta álomra fejét.
A közleményben idézték Kelemen Lilit, a Szallas.hu sajtószóvivőjét, aki szerint a következő időszakban a nem hotelek iránti kereslet további erősödésére számítanak, amit az egyéb tényezők mellett főként az alacsonyabb ár iránti kereslet növekedése okoz.
Míg egy éjszaka egy főnek átlagosan
- a hotelekben 16 500 forintba került 2022 nyarán, addig
- panzióban 9120,
- apartmanban 7780,
- vendégházban pedig 7220 forintba.
A Szallas.hu szűrői közül legtöbbször a félpanziós ellátást használták, de az önálló ház, medence és a reggeli kategóriák is népszerűek voltak. Ugyan idén augusztus 20-a nem hozott hosszú hétvégét, mégis ez volt a nyár legtelítettebb hétvégéje.
A Szallas.hu-n leadott foglalások alapján a legtöbben Siófokon, Hajdúszoboszlón, Budapesten, Egerben és Balatonfüreden nyaraltak. A legnépszerűbb belföldi úti célok top tízes listáján még Hévíz, Gyula, Szeged, Zalakaros és Pécs szerepea.
A legmagasabb egy főre jutó átlagás Balatonfüreden és Hévízen volt a legmagasabb: 14 ezer forint felett.
Tavalyhoz képest a legnagyobb drágulást Budapesten és Gyulán mérték, mindkét településen 18,1 százalékkal nőtt egy főnek egy éjszaka átlagára, ugyanakkor Egerben 1,8 százalékkal, Szegeden 5 százalékkal csökkent az átlagár 2021-hez viszonyítva.
A legismertebb vízpartok közül a Velencei-tó környékén 11 140 forintba, a Balatonon 10 940 forintba, a Tisza-tó térségében pedig 8020 forintba került átlagosan egy éjszaka egy fő részére idén nyáron. A legnagyobb mértékű drágulás ezek közül a Tisza-tónál volt, ahol több mint 11 százalékkal nőtt az átlagár egy főnek egy éjszakára.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.