Az átalányadózással járó rövid határidők és a többletmunka komolyan megnehezíti majd a könyvelők életét.
A könyvelők átlagosan 10 ezer forintos áremeléssel terveznek a katából kilépő, tevékenységüket átalányadózásban folytató ügyfeleik esetében, derült ki a Billingo által elvégzett online felmérésből. A kutatásban megkérdezett könyvelők mindössze fele dolgozott már átalányadós vállalkozókkal, és bár a jelenlegi helyzetre való tekintettel sokan fogadnának ilyen ügyfeleket, ám a válaszadók több mint harmada továbbra sem fog átalányadózókat vállalni. A legnagyobb kihívást a rövid határidőkben és a többletmunkában látják, valamint abban, hogy minden katás számára szinte személyre szabott megoldással kell szolgálniuk.
A megosztottság azért is szembetűnő, mert a felmérésben résztvevő könyvelők 98 százaléka dolgozott korábban katásokkal, ám a törvénymódosítás az ő életüket is fenekestül forgatja fel. Kezdve ott, hogy egy katás ügyfél könyvelésével eddig a megkérdezettek többsége egy, vagy még annál is kevesebb órát foglalkozott, az átalányadózásra való átállást követően úgy saccolják, hogy ez az időmennyiség megkétszereződhet, a borúlátóbbak a megháromszorozódásától tartanak.
Mindezek ismeretében a könyvelők egész biztosan áremeléssel lesznek csak hajlandók vállalni a katából kilépett vállalkozókat. A válaszadók 48,24 százaléka 5 és 10, míg 28,94 százalékuk 10 és 15 ezer forint közé taksálja az emelés mértékét.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.