Súlyos járvány- és élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő körülményeket tártak fel az ellenőrök.
Ismeretlen egészségügyi státuszú sertésállományt és súlyos higiéniai problémákat, jelöletlen, nem nyomonkövethető termékeket találtak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkatársai egy szeghalmi kistermelőnél tartott ellenőrzésen.
A hatóság szerdai közleménye szerint 68 jelöletlen sertést találtak a vizsgálat helyszínén, az állattartó a származásukat sem tudta igazolni. Nem vezetett nyilvántartást az állományról, sem a az állatokon elvégzett gyógykezeléseket, sem a takarmányozásukat sem dokumentálta. A jogellenesen helyben vágott sertések esetében a kötelező húsvizsgálat szintén elmaradt.
A szennyezett, rendetlen takarmánytároló helyiségben rágcsálóürülék és patkányok is voltak. Az ellenőrök a földön lévő zsákokban, részben közvetlenül a padlón, nagy mennyiségű penészes pékárut találtak.
A biztonságos élelmiszer-előállítást garantáló előírásoknak az arra szolgáló létesítmény sem felelt meg. A gyártótér mennyezete, a munkaasztal és a helyiségben lévő gépek szennyezett voltak, a falakat és a mennyezetet borító gipszkarton burkolat több helyen sérült volt. Az alapanyagokat és késztermékeket több esetben alátét nélküli ládákban tárolták a a padlón. A zsírolvasztást az ellenőrzés idején az udvaron végezték, az alapanyagot és a készterméket a földön tárolták.
A Nébih a súlyos járvány- és élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő körülmények miatt az állattartó telep valamennyi egyedére forgalmi korlátozást rendelt el, a kistermelői tevékenység végzését pedig – a hiányosságok kijavításáig – azonnali hatállyal felfüggesztette. Emellett azonnali hatállyal kivont a forgalomból 42 tétel, összesen 1701 kilogramm nem nyomonkövethető élelmiszert.
Az eljárás és a bírság megállapítása folyamatban van, a kistermelő a kedvező eredményű helyszíni, hatósági szemle után folytathatja majd tevékenységét – írta a Nébih.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.