Bár az utóbbi évek hazai kormányzati politikája bevonta a bankokat is a forrásteremtésbe bankadó, majd pénzügyi tranzakciós illeték formájában, még mindig akadnak illetékmentes, sőt ingyenes átutalást biztosító konstrukciók.
Sok víz lefolyt a Dunán a 2013-ban bevezetett pénzügyi tranzakciós illeték kapcsán, amelyet a bankok áthárítottak az ügyfelekre. Mégis maradt pár olyan konstrukció, amelyek egyedi kedvezményt vagy mentességet nyújtanak az illetékből. Azt persze nem tudni még, hogy az extraprofit különadókról szóló júniusi kormányrendelet szerint a fintech cégekre is kiterjesztett pénzügyi tranzakciós illetékváltozásnak milyen hatásai lesznek, de a most kedvezményes vagy akár ingyenes átutalást biztosító konstrukciókat gyorsan összeszedték a BiztosDöntés.hu pénzügyi portál szakemberei, még az esetleges változások előtt.
Banki tranzakciók, amelyekre nem változik az illetékmentesség
Annak ellenére, hogy az utóbbi évek hazai kormányzati politikája, amely bevonta a bankokat is a forrásteremtésbe bankadó, majd pénzügyi tranzakciós illeték formájában (de a lecsökkentett bankközi jutalék vagy a kötelező ingyenes készpénzfelvétel sem nevezhető nyereségnövelő szolgáltatásnak), még mindig akadnak illetékmentes, sőt ingyenes átutalást biztosító konstrukciók. "Minden bankra igaz, hogy ha valaki kifejezetten az ingyenes tranzakciókat keresi, akkor célszerű, ha vásárlásra használja a bankkártyáját, mert ott csak 1-2 díjcsomagnál van díja a tranzakciónak" - mondta Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Hozzátette: mindenhol máshol korlátlanul ingyen lehet vásárolni a bankkártyával az interneten és a boltokban, sőt, a kártya mobiltelefonba regisztrált változatával is.
E mellé kérhető a törvényi ingyenes készpénzfelvétel is, maely bármely belföldi forint ATM-ből havi 2 alkalommal ingyenes készpénzfelvételt tesz lehetővé, összesen legfeljebb 150 ezer forint erejéig.
Szintén nem változik a kincstári értékpapírszámlákra történő utaláskor vagy onnan visszafelé érvényes illetékmentesség, illetve a kincstári értékpapírszámlán történt állampapír-vásárlások során sem kell illetéket fizetni. Ez a mentesség csak a Magyar Államkincstárnál vezetett értékpapírszámlákra vonatkozik.
Ezek a számlacsomagok nyújtanak kedvezményt az illetékből
Sokan szeretnék, ha a korábbi nullás bankszámlák után a tranzakciók is ingyenesek lennének ma is. Erre a pénzügyi tranzakciós illeték miatt általában nincs lehetőség, hiszen ezt a banknak az ingyenes tranzakciók után is be kell fizetnie.
A piaci verseny miatt mégis vannak olyan konstrukciók, ahol a bank ingyenességet biztosít az átutalásokra, vagy legalábbis az illetéknél kisebb mértékű díjat számol fel.
Ilyen például a MagNet Bank Házhozszámla nevű, csak interneten keresztül megnyitható konstrukciója. Itt - alapesetben - ingyenes számlavezetés mellett ingyenes tranzakciók is beleférnek a csomagba. Bankon belülre és bankon kívülre egy külön-külön havi 100 000 forintos keretből lehet átutalni havi kétszer teljesen ingyen, azonban kizárólag az internetbankon át. Van még ezen kívül egy 50 000 forintos ingyenes keret a havi első kettő rendszeres átutalásra is, itt is kizárólag a netbankon keresztül megadott megbízások esetében. Emellett a csoportos beszedések korlátlan számban díjmentesek, szóval elég sok díjat meg lehet úszni, amiért más banknál fizetni kell.
Ugyanígy létezik egy Smart nevű számlacsomag az OTP Banknál, mely nagyon hasonló a MagNet Bank konstrukciójához, de itt az "ingyenes" tranzakciókért egy fix átalánydíjat kell fizetni havonta. Az úgynevezett Tranzakciós csomag 35 év alatt 234 forintba, 35 év felett 410 forintba kerül havonta, ezért az összegért cserébe a netbankon és a mobilapplikáción keresztül havonta 250 000 forintig díjmentes minden belföldi bankon belüli, bankon kívüli eseti és rendszeres átutalás és csoportos beszedési megbízás. A Smart számlacsomag havidíja elektronikus kivonattal díjmentes, ha 35 év alatt a mindenkori minimálbérnek megfelelő jövedelem, 35 évtől havi 150 000 forint a számlára érkezik. E nélkül 829 forint a havi számlavezetési díj, vagyis ekkor nem kell teljesíteni a jövedelemfeltételt.
Meg lehet-e teljesen kerülni a pénzügyi tranzakciós illetéket az átutalások során?
Több példa is van Magyarországon, amellyel teljesen díjmentes az átutalás, vagy legalábbis olcsóbb, mint maga az illeték.
A Gránit Bank GRÁNIT Digitális Plusz nevű számlacsomagjában havi 890 forintos, feltétel nélküli számlavezetési díj mellett egyáltalán nem kell fizetni az átutalásért, nem csak a banki díjat, de az illetéket sem. A kedvezmény korlátlan számú és összegű átutalásra vonatkozik minden hónapban.
Egy érdekes konstrukció az UniCredit Bank Mobil Aktív Plusz díjcsomagja, ahol csak mobilalkalmazáson keresztül utalva, de minden belföldi átutalás korlátlan számban és összegben díjmentes. Értelemszerűen illetéket sem kell fizetni. A számlacsomag havidíja emellett igen barátságos is lehet: a bejövő átutalások összegétől függően, több lépcsőben csökkenthető a havidíj 1 941-ről 269 forintra. A legmagasabb, 1 941 forintos díj feltétel nélküli. Egyébként ennél a csomagnál a rendszeres belföldi átutalások is korlátlan számban díjmentesek, sőt, még a csoportos beszedési megbízások is.
Akik az OTP Bank már említett Smart számlacsomagjánál túllépik az említett 250 000 forintos havi keretet, vagy nem is kérik a Tranzakciós csomagot, azok sem fizetnek annyit, mint az illeték, hiszen 0,2 százalék egy ilyen átutalás díja, ami mellé a bank még 0,1 százalékot hozzátesz, mielőtt befizeti az államkasszába.
"Minden belföldi forintátutalás esetén 20 000 forintig - vagy e felett a tranzakció első 20 000 forintjára - illetékmentesség jár, mellyel érdemes élni, akár szétbontva a tranzakció összegét. Ez alól kivétel, ha a bank fix díjat alkalmaz egy átutalásért, mert akkor valószínűleg nem fogja megérni a 20 000 forintos összeg alatti tranzakciókra bontva beküldeni a bankba egy nagyobb összeget "- emelte ki Gergely Péter.
Mint látható, ha szűkösen is, de elérhetők olyan kedvezmények a magyar pénzintézeteknél is, amelyek segítenek olcsón tartani az átutalások költségét és emellett a csomagok havidíja sincs annyira elszállva. Ha kiszámoljuk a fix havi költségeket, még akkor is lehet, hogy jobban megéri így, mint máshol olcsóbb havidíj vagy fix költség mellett kifizetni a bankszámlavezetés havidíját, az átutalás költségét és a pénzügyi tranzakciós illetéket.
* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek
Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.