Egyre kevesebben vannak fent a cégvezetéstől eltiltottak listáján, de még így is magas a számuk.
2021 végén 40 ezer magyar magánszemély volt eltiltva a cégvezetésről, közülük 4076-ot tiltottak el abban az évben – közölte az Opten céginformációs szolgáltató.
2018-ban még 13 ezer felett volt az új eltiltások száma, az összes eltiltott száma pedig 60 ezer körül volt. Az új eltiltások száma harmadik éve csökken folyamatosan.
Az eltiltások száma azonban még továbbra is magasnak számít, és a mostani csökkenés részben technikai hatásoknak köszönhető – áll a közleményben.
A folyamat hátterében az áll az Opten szerint, hogy tömegesen jártak le a 2015-2016-ban kiszabott 5 éves eltiltások. Ehhez járul hozzá, hogy 2019. január 1-től az eltiltással potenciálisan érintett személyeknek már van lehetőségük felelősségük tisztázásra és a tényleges eltiltás elkerülésére. Ugyancsak az eltiltások számának csökkenését okozza, hogy a koronavírus-járvány miatt 2020 májusától ideiglenesen egy évre felfüggesztették a kényszertörlést.
A közlemény szerint várhatóan tovább fog csökkenni az eltiltottak száma azért is, mert 2019-től már differenciáltabbak az eltiltások eltiltási idő szerint is, az enyhébb esetekért rövidebb eltiltások járnak. Ideiglenesen ugyan az újonnan eltiltottak köre nőhet egy kicsit a kényszertörlési eljárások újraindítása miatt, de ez várhatóan nem fogja ellensúlyozni a sok lejáró eltiltást.
Arányaiban Nógrád, Borsod-Abaúj-Zemplén és Komárom-Esztergom megye vezeti az eltiltási listát, ezeken a területeken 6 százalék felett van az eltiltottak aránya a jelenlegi cégvezetőkhöz képest. A lista másik végén a nyugati megyék vannak, Győr-Moson-Sopron, Zala és Vas megyében csak 2 százalék körüli az eltiltottak aránya – írták.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.