Akad, aki a pénzük után futókon nyerészkedne, más időben kapcsolt, amikor sejteni lehetett, hogy a Sberbank bajba kerülhet a háborús szankciók miatt.
„Extrém nagyságúnak érzem az átverés lehetőségét” – figyelmeztette a Sberbank károsultjait egy óvatosabb társuk, amikor valaki azokat kereste a közösségi médiában, akiknek legalább egymillió eurójuk ragadt bent a bank összeomlása után. De más furcsaságok is történtek a háborús szankcióknak áldozatul esett bank körül – olvasható az e heti HVG-ban.
A kártalanítást például még nem minden jogosult kapta meg, a családtámogatási és egészségügyi ellátásokat pedig a bank végelszámolója érthetetlen okokból két héttel az után, ahogy az államkincstárból elutalták a banknak, visszaküldte az államkincstárnak. Onnan majd az ügyfelek által megadott új bankszámlaszámra elutalják azt.
A HVG egy informátora arról is beszélt: minden bankcsődnél vannak jól értesültek, akik az utolsó pillanatban még ki tudják menteni a pénzüket, vagy annak egy részét. Az Opten és a HVG közös gyűjtése szerint a 25 legnagyobb éves árbevételű cég közül, amelyek valahol máshol új számlát nyitottak, kilenc tette ezt meg a Sberbank március 3-i bezárása előtt, az pedig banktitok, hogy tudtak-e kimenekíteni pénzt.
Részletek az e heti HVG-ben.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.