Vállalkozás hvg.hu 2021. június. 14. 16:17

El fogja riasztani a multikat a kormány LMBTQ-ellenes módosítója

Magyarországi székhelyű vállalatok egy koalíciója szerint az üzleti életben is rontaná Magyarország hírnevét az LMBT+ embereket támadó módosító törvényjavaslat, amely összemossa a szexuális irányultságot és a nemi identitást a pedofíliával.

Így mossa össze a kormány a pedofíliát a homoszexualitással
Friss cikkek a témában

Üzleti érvekkel próbálják a munkáltatók meggyőzni a kormányt, hogy a parlament elé kerülő pedofíliaellenes jogszabály-tervezetet, amelynek módosítója összemossa a nemi identitást a pedofíliával, korlátozná a homoszexualitás megjelenítését a médiában, tiltaná, hogy a kiskorúak eltérő nemi identitású emberekkel találkozzanak a műsorokban, filmekben, reklámokban, a jelenlegi formájában ne szavazzák meg.

A törvénymódosítás ellen kiálló cégek, munkáltatók a Nyitottak Vagyunk nevű nonprofit tömörülés tagjai, amelyet a Prezi, az espell és a Google alapított. Jelenleg a szervezetnek 1100 tagja van: magyarországi székhelyű foglalkoztatók, nagy nemzetközi vállalatok, magyar kis- és középvállalkozások, illetve szervezetek, amelyek a nyitottságot alapértéknek tekintik.

Közleményüket az Open For Business nemzetközi szervezettel közösen adják közzé, amely olyan globális nagyvállalatokat tömörít, mint a Lego, a Deutsche Bank, a L'Oréal, a Tesco, az IBM vagy a Facebook. 

Hangsúlyozzák, hogy szempontokat szeretnének nyújtani a június 15-én a Magyar Országgyűlés elé kerülő törvényjavaslat mérlegeléséhez, melynek "megszavazása növelné az LMBT+ emberek megkülönböztetését, és várhatóan jelentősebb mértékű zaklatásnak tenné ki őket, életkoruktól függetlenül".

Kiemelik, hogy azon felül, hogy a módosító a munkavállalókra negatív hatással lehet, a koalíció

a törvényjavaslat ellentétes a magyarországi vállalkozások (amelyeknek 63 százaléka aktívan elkötelezett a sokszínű és befogadó munkaerő mellett) üzleti érdekeivel is.

Üzleti előnyökkel jár ugyanis a sokszínűségbe befektetni, mert egy befogadó munkahelyen:

  • a vállalkozások könnyebben vonzanak be és tartanak meg tehetséges munkavállalókat, különösen a jelentős értéket képviselő, komoly szakértelmet igénylő szektorokban.
  • a munkavállalók termelékenysége növekszik, mivel elkötelezettebbek a munkájuk iránt, jobbak a munkahelyi kapcsolatok és hatékonyabb a munkahelyi csapatok együttműködése.
  • magasabb szintű az innováció és a kreativitás, amelyek alapvető jelentőségű versenyelőnyt biztosítanak.
  • könnyebb globális piacokról bevételt szerezni, különösen a helyi középvállalkozások számára.
  • Hozzáteszik, hogy a törvényjavaslat rontaná a magyarországi vállalkozások értékét és aláásná a lehetőségeiket, hogy olyan nyitott és befogadó munkahelyeket teremtsenek, ahol szabadon áramolhatnak a gondolatok, ahol az emberek fel mernek szólalni, és ahol a tehetséges emberek hátterüktől függetlenül a legjobbat tudják nyújtani.

    A Nyitottak Vagyunk és az Open For Business szerint a törvényjavaslat megszavazása Magyarországot kevésbé vonzó célponttá fogja tenni a multik számára.

    Ennek a törvénynek a hatályba lépése rontaná Magyarország hírnevét nemzetközi munkavállalói bázisukban, így nehezebben tudnának kiemelkedő tehetségeket Magyarországra vonzani. Magyarországnak már most kezd olyan híre lenni, hogy nem nyitott a sokszínűség felé – például az OECD egyik friss kutatása szerint Magyarország az utolsó helyen szerepel azoknak az országoknak a listáján, ahol „kisebbségként jó élni”.

    Végül kiemelik, hogy empirikus bizonyítékok vannak arra vonatkozóan is, hogy azok az országok, amelyek korlátozzák a kisebbségi csoportok társadalmi elfogadását, ennek közvetlen gazdasági hátrányait tapasztalják:

  • Az LMBT+ emberek megkülönböztetése Magyarországnak már most akár évi 100 milliárd forint veszteséget jelent (ez a GDP 0,23 százaléka) az egészségügyi egyenlőtlenségek és a termelékenységkiesés miatt – további diszkriminatív törvények meghozatala esetén ez tovább emelkedik majd.

  • Ezzel szemben statisztikai elemzések azt mutatják, hogy ha az LMBT+ emberek jogi elismerése és védelme 10 százalékkal nő Magyarországon, az fejenként 1 millió forint GDP-növekedést jelent.

  • Növekvő „agyelszívás”: az adatok szerint Magyarország nettó veszteséget tapasztal szakképzett munkavállalók szempontjából, mivel ők nyitottabb és befogadóbb társadalmakba költöznek – ez különösen igaz azokra, akik „jövőorientált munkahelyeken” dolgoznak.
  • Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: