Van olyan budapesti szálloda, ahol a szobákból kitették az ágyakat, azokat a helyiségeket most room office-ként lehet kivenni. A konferenciatermeket pedig online meetingekre adják bérbe. Fotósorozat a magyarországi szállodákról koronavírus idején.
A mostani járványhelyzet a vendéglátás mellett komoly érvágás a szállodáknak is. A határzár miatt külföldi turisták nincsenek, és sokakat elbocsátottak. A kialakult helyzet a teljes szállodaiparnak felbecsülhetetlen mértékű károkat okoz: a KSH friss adatai szerint több mint 50 százalékkal esett vissza a kereskedelmi szálláshelyek forgalma 2020-ban.
És a javulás egyelőre várat magára. November 10-e óta a hotelek csak üzleti utazókat fogadhatnak – ők viszont elvétve voltak eddig is, az üzleti, gazdasági és oktatási céllal utazók egyértelműen nem jelentenek elegendő forgalmat. A bizonytalanság, hogy nem tudják, mikor nyithatnak ki újra, csak nehezít a helyzeten.
A bértámogatás és a meghiúsult foglalások 80 százalékos kompenzációjának lehetőségével, aki csak tudott, élt a szektorban. Noha utóbbinál a bizonytalanságok miatt a foglalások száma is visszaesett, így nem igazán volt az államnak mit kompenzálni. A szektorban dolgozók teljes járulékkedvezményt szeretnének, továbbá, hogy a tavalyi felszolgálási díjat is számítsák bele a bértámogatásba és töröljék el az idei évre vonatkozó építményadót.
A koronavírus második hulláma miatt elrendelt járványügyi intézkedések sokat rontottak a budapesti szállodák amúgy is sanyarú helyzetén, a vidéki szálláshelyeken pedig még nagyobb a probléma.
A koronavírus magyarországi megjelenésének egyéves évfordulójához közeledve megnéztük, milyen állapotban vannak a magyarországi szállodák. Fotósorozatunk első részében a vendéglátóhelyeket jártuk körbe, most nyolc fővárosi szállodát mutatunk be.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.