Vállalkozás hvg.hu 2020. november. 17. 15:38

Soros György bevásárolta magát az adatelemző cégbe, amellyel a CIA is dolgozik

A magyar milliárdos 175 millió dollárért vett Palantir-részvényeket, amelyek értéke azóta emelkedett is, ma már 294 millió dollárt ér.

A Soros György egy múlt pénteki bejelentés szerint 175 millió dollár értékben vásárolt részvényeket a Palantir adatelemző cég részvényeiből – írja a CNN.

A magyar milliárdos által alapított Soros Alapkezelő összesen 18,5 millió részvényt vett, de Dan Loeb cége, a Third Planet is vásárolt 2,4 milliót a Wall Streeten szeptemberben megjelenő Palantir értékpapírjaiból.

A cég részvényeinek ára a vásárlás után a korábbi 9,5-ről 16 dollárra emelkedett, ez azt jelenti, hogy a Soros Alapkezelő által megvásárolt 175 millió dollárt értékű értékpapírok ma már 294 millió dollárt érnek.

A Palantir a világ egyik legnagyobb big data cége, elsősorban kormányoknak és vállalatoknak ad el adatelemző szoftvereket. Ezeket főleg a bűnüldözésben és a terrorizmus elleni harcban használják, bár a céget sokszor támadták, hogy a szoftverei alkalmasak a kémkedésre.

A hírportál is megjegyzi, hogy különös színt ad az üzletnek, hogy a Palantir alapítója, Peter Thiel Donald Trump aktív támogatója volt még a 2016-os elnökválasztáson, később tanácsadója is volt az elnöknek. Eközben Soros György annyira nem szívelte Trumpot, "pökhendi szélhámosnak" tartja.

Még a CIA is ehhez a céghez fordul, ha titkokra kíváncsi

Varázstárgyról kapta a nevét az amerikai Palantir adatbányász cég, amelynek indulásánál a CIA is bábáskodott, és a megrendelők között sok az állampolgárok tevékenységét követni vágyó kormányzati intézmény.

A céget 2003-ban alapították, és még soha nem volt nyereséges, a 17 év alatt 3,8 milliárd dolláros mínuszt halmozott fel. A veszteség az utóbbi két évben csúcsra járt, mindkétszer 580 millió dollár volt; az sem segített, hogy tavaly a bevétel a negyedével, 742,5 millió dollárra nőtt.

Thiel társalapítója PayPalnak, de a Facebook kezdeti sikereiben is nagy szerepet játszott. A Trump-éra alatt sokat támadták, mert nekiment több techóriásnak (például a Google-nek), amiért nem akartak együttműködni az amerikai védelmi minisztériummal.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.