Itthon hvg.hu 2020. október. 07. 08:03

Soros György: A döntés a CEU-nak túl későn született

Az egyetemet alapító magyar–amerikai üzletember szerint a magyar kormány továbbra is lábbal tiporja az uniós jogot, a legújabb áldozata pedig az SZFE.

Az Európai Unió Bíróságának döntése, amely szerint Magyarország megsértette az uniós jogot, győzelem az EU alapvető értékeinek. A döntés a CEU-nak már túl későn született.

Nem térhetünk vissza Magyarországra, mert a jelenlegi törvények nem felelnek meg az akadémiai szabadság követelményeinek” – írta közleményében Soros György, az intézmény alapítója.

Hozzátette: „A magyar kormány továbbra is lábbal tiporja az uniós jogot, a legújabb áldozat a világhírű Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE). Az EU jelenleg azon tanakodik, hogyan biztosítható, hogy pénzeszközeit a jogállamiságnak megfelelően használják fel. Felszólítom az EU-t, hogy indítson próbapert Magyarországgal szemben.”

Az Európai Bíróság azután hozott döntést a lex CEU-ként elhíresült törvénymódosítás ügyében, hogy az Európai Bizottság 2017-ben kötelezettségszegési eljárást indított a magyar kormány ellen. Ez most zárul majd le az uniós döntéshozatali fórum előtt.

A bizottság érveit korábban a bíróság főtanácsnoka is elfogadta, a keddi ítélet is azokat a megállapításokat tartalmazza:

  • a lex CEU sérti a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) keretében kötött, a Szolgáltatások Kereskedelméről szóló Általános Egyezményt,
  • sérti a letelepedés és a szolgáltatásnyújtás szabadságának az elveit, valamint a belső piaci szolgáltatásokról szóló uniós irányelvet,
  • a kifogásolt rendelkezések a tudományos élet szabadságára, az oktatási intézmény alapításához való jogra, továbbá a vállalkozás szabadságára vonatkozó EU-s rendelkezésekkel is ellentétesek.

A döntés értelmében a vitatott részeket a magyar parlamentnek hatályon kívül kell helyeznie.

Az egyetem azonban azóta a bizonytalan helyzet miatt Bécsbe helyezte át a székhelyét, ott kezdte meg hétszáz hallgatóval a mostani tanévet. Michael Ignatieff elnök-rektor az Európai Bíróság ítéletének megjelenése után sajtótájékoztatót tartott az osztrák fővárosban, ahol kijelentette: „a CEU most szabad”, és szabadon oktathatja amerikai akkreditációjú programjait Budapesten. Jelezte: azt még nem döntötték el, pontosan mely programokat és mekkora számban hoznak vissza a magyar fővárosba, de a bíróság döntése megadta a lehetőséget arra, hogy egyáltalán gondolkodjanak rajta, ami már jelentős előrelépés.

CEU: Maradunk Bécsben, de újra lesznek amerikai akkreditációjú programok Budapesten

Ismertette terveit a Közép-Európai Egyetem, miután az Európai Bíróság jogsértőnek ítélte a lex CEU-t.

A bécsivel egy időben tartott budapesti sajtótájékoztatón Fodor Éva, a Central European University professzora bejelentette, hogy az egyetem új kutatóintézetet hoz létre CEU Demokrácia Intézet néven. Az intézet feladata, hogy „kutassa, megvitassa, terjessze, tanítsa a demokráciával kapcsolatos kérdéseket”.

Ahogy megírtuk, a pártoktól csak a szokásos szófordulatokra futotta az Európai Bíróság döntése nyomán.

Hirdetés