Itthon hvg.hu 2020. szeptember. 25. 19:02

A CEU rektora szerint az SZFE-vel azt folytatja a hatalom, amit velük elkezdett

Michael Ignatieff arra figyelmeztetett: a járvány hatására szabadságjogokat korlátoznak világszerte, és eddig biztosnak vélt alapelvek tiszteletben tartása kerül veszélybe.

A CEU pénteken megtartotta a Bécsbe költöztetett egyetem 2020–2021-es tanévének virtuális megnyitóját, ahol Michael Ignatieff rektor azt hangoztatta: „a 2017-ben ellenük intézett támadás egy nagyobb, szisztematikus offenzíva része volt, mely Magyarország független tudományos és kulturális intézményeit vette célba, így a Magyar Tudományos Akadémiát is, és most a Színház- és Filmművészeti Egyetemet, amelyet az épületben magukat elbarikádozó bátor diákjai védenek. Most már tudjuk, hogy ami velünk történt, csak a kezdet. És nem itt fog véget érni.”

Ignatieff a nyílt társadalmak radikális próbatételének nevezte a koronavírus-járványt. Mint kifejtette: "a körülöttünk működő nyílt társadalmak elkezdtek bezárkózni, közegészségügyi érveket felhasználva korlátozzák az eddig magától értetődőnek vett szabadságjogainkat". A CEU rektora szerint a vezetők világszerte megkérdőjelezik a tudományos bizonyítékokat, és a tényalapú közpolitika alapjait. „Az alapelvek, amelyekben hiszünk – nyílt, nyilvános vita a közösen elfogadott tények alapján – olyan kihívással néznek szembe, mint még soha. Ez nem az a pillanat, amikor visszavonulunk és védekezésre rendezkedünk be.

Most minden egyetemnek – a miénknek különösen – meg kell kérdőjeleznie a szabadság és közegészségügy közötti egyensúlyról alkotott közvélekedést, és ragaszkodnunk kell ahhoz, hogy döntéseinket a rendelkezésre álló legbiztosabb tények alapján hozzuk meg

– mondta.

Ignatieff úgy gondolja, a szabadságjogaink csökkentését jelentő drasztikus kísérlet alanyaivá váltunk. Több kérdést is megfogalmazott ezzel kapcsolatban: Megtaláltuk a helyes egyensúlyt, vagy túl messzire mentünk? Megbízhatunk a politikai hatalomban, amely ezeket a döntéseket hozza? Megbízhatunk azokban a tudósokban, akiknek a kutatásai alapján a döntések születnek?

Ezek olyan kérdések, amelyeket egy nyílt társadalomnak fel kell tennie, amelyeknek egy egyetem tantermeiben, kutatólaborjaiban és könyvtárában el kell hangzaniuk – mondta a rektor.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.