Idén 20-25 ezer új ingatlan épülhet meg.
Az év első három hónapjában 3661 új lakóingatlant adtak át, ami 8 százalékos emelkedésnek felel meg éves szinten. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a kiugró növekedésre számítani lehetett, hiszen már a múlt év utolsó negyedévében a korábbi időszakhoz képest is kiugró mennyiségű, több mint 7 ezer lakás készült el, és az idén folytatódtak az átadások.
Komoly növekedés az eladásra épült új lakásoknál
Jelentősen 2053-ra nőtt az eladásra épített és most átadott lakások száma, ez pedig 16 százalékos emelkedésnek felel meg. Ezzel összhangban van, hogy a magánszemélyek által épített lakások aránya az idei első negyedévben 45 százalékra csökkent a korábbi 50 százalékról, a vállalkozások által építetteké pedig 54 százalékra nőtt.
Balogh László szerint 2019-ben az elmúlt 8 év rekordja dőlhet meg a lakásátadások szempontjából. A korábbi szabályozás szerint ugyanis a kedvezményes 5 százalékos lakásépítési áfa 2019 végéig volt érvényben, ezért a fejlesztők többsége idei átadást tervezett. A szakember arra számít, hogy idén 20-25 ezer új lakás épülhet meg.
Kiugró élénkülés vidéken
Az új lakások kínálata felpörgött: a megyei jogú városokban az idei év első négy hónapjában – éves összevetésben – 49 százalékkal több új lakást hirdettek meg eladásra, a vidéki városokban 47 százalékkal nőtt a kínálat, a községekben pedig megduplázódott.
Balogh László kiemelte, a kínálattal párhuzamosan a kereslet is felpörgött vidéken, egy újlakás-hirdetésre Veszprém megyében 270 százalékkal többen érdeklődtek. Székesfehérváron 148 százalékkal, Miskolcon 121 százalékkal nőtt a kereslet, de Kecskemét is duplázni tudott az egy hirdetésre jutó érdeklődések számában.
Megállíthatatlan drágulás a fővárosban
Budapesten annyiban más helyzet, hogy az új lakások kínálata mindössze 1 százalékkal nőtt, ami elsősorban azzal magyarázható, hogy sok fejlesztés van folyamatban. Ugyanakkor a kereslet itt is megugrott az idén, 124 százalékkal nőtt az egy eladó új lakás iránti érdeklődések száma. A legjelentősebb növekedést a fővároson belül a XXI., a VII., a XIV. és a IV. kerület könyvelhette el, az 2018 első négy hónapjához képest négy-ötszörösére nőtt az egy hirdetésre jutó érdeklődések száma.
Az ingatlan.com szakértője elmondta, az új lakások ára dinamikusan emelkedik elsősorban a munkaerőhiány okozta költségnövekedés és az építőanyagok drágulása miatt. A budapesti lakásoknál a négyzetméterár már több kerületben elérte vagy meghaladta az 1 millió forintos határt, és a keresletet látva elképzelhető, hogy néhány éven belül nem lehet új lakást kapni egymillió forintos négyzetméterár alatt.
Balogh László szerint az még kérdés, hogy 2020-ban és ezt követően pontosan hogyan alakul majd az új lakások piaca. Az állami lakástámogatási rendszer bővítése, amelynek új elemei júliustól lesznek elérhetőek várhatóan újabb élénkülést hoznak, részben a fővároson kívüli családiház-építéseknél.