Vállalkozás hvg.hu 2018. október. 11. 06:00

Ma indul újra a világ leghosszabb repülőjárata

Bár a szárnyaló olajárak nem ezt indikálnák, reneszánszukat élik a fél Földet átölelő repülőutak. Október 11-én startol a 19 órás, Szingapúr–New York-járat, melyen kevesebb ülés, jobb levegő és pénzért még wifi is lesz.

Nagyjából fél évvel azután, hogy a Qantas elindította a Perth–London közvetlen járatát, mely 17 óra alatt teszi meg az utat, a Qatar beelőzte versenytársát a világ leghosszabb repülőjárata versenyben, és 18, illetve 19 óra alatt szállítja utasait Szingapúrból Los Angelesbe, illetve New Yorkba – írta a Bloomberg.

A technológiai fejlettségnek köszönhetően a repülőgépek kevesebbet esznek, viszont több üzemanyagot tudnak magukkal vinni, így egyre hosszabb távok megtételére képesek. A Singapore Airlines ugyan régóta indítja Szingapúr–New York járatát, öt éve azonban az olajárak emelkedése miatt megszüntették. Akkor több mint 100 dollár volt egy hordó – most viszont megint 80 felett jár.

A járaton új, hosszútávfutásra tervezett Airbusokat vetnek majd be, melyek úgy spórolnak az üzemanyaggal, hogy méretükhöz képest ultrakönnyűek. A konkurens társaság, az Auckland–Doha között csaknem 18 órás utakat is bonyolító Qantas egyébként már felkérte a Boeinget és az Airbust, hogy fejlesszenek egy olyan repülőgépet, mely még hosszabb – például Sydney–London – távokat is be tud repülni.

Ahhoz, hogy az utasok kibírják a repülőutat, több változtatásra is szükség volt. Nem lesznek például turistaosztályú ülések, így 253 utas helyett csak 161-et szállítanak majd, ebből 67 ággyá alakítható ülést kap. A figyelemelterelés része lesz az első osztályú menüsor steakkel és homárral, a keringést serkentő tornagyakorlatok és az internetezési lehetőség is – utóbbiért viszont különdíjat számolnak majd fel.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.