Vállalkozás hvg.hu 2018. október. 01. 09:17

Auditorbotrány: kiderült, hová kerültek az MVM milliárdjai, a szálak Panamáig érnek

Egy szinte a semmiből felbukkanó, magyar és panamai hátterű szlovák cég fejlesztett informatikai rendszert az állami vállalatnak.

Korábban többször is írtunk az MVM-nél még a nyáron kirobbant auditorbotrányról: minden azzal kezdődött, hogy az állami vállalat éves beszámolóját nem fogadta el az auditot végző cég egy gyanús tétel miatt. Az MVM erre – ahelyett, hogy magyarázatot adott volna – lecserélte a KPMG-t egy másik könyvvizsgáló cégre, amely rekordidő alatt fogadta el a beszámolót. Annyit lehetett tudni, hogy a vállalat egy informatikai fejlesztésért fizetett csillagászati összeget, amire az Indexnek név nélkül nyilatkozó dolgozók szerint egyébként semmi szükség nem volt. Az MVM a végsőkig titkolta, hogy pontosan kitől vette meg a fejlesztést, amit most az Indexnek sikerült kiderítenie.

A portál szerint az MVM egy frissen alapított magyar és panamai háttérrel bíró szlovák céget bízott meg a különös informatikai fejlesztéssel. Az MVM korábban egy zürichi leányvállalatát bízta meg azzal, hogy szerezzen be neki egy informatikai rendszert, egészen pontosan a Központi Termelés Megjelenítő (KTM) és felügyeleti rendszert. A mindösszesen egy embert foglalkoztató cég viszont tovább adta a projektet Szlovákiába. A Scadex s.r.o. Révkomáromba van bejegyezve, a város egyik örökké problémás lakótelepére. A cég a magyar piacon eddig ismeretlen volt, de kiderült, hogy részben egy Budakeszin élő magyar vállalkozó, Fürlinger Gyula a tulajdonosa.

Az auditornak az nem tetszett, hogy az MVM miért ad ilyen hatalmas összeget – 5 milliárd forintot – egy nemrég alapított, részben panamai hátterű cégnek. Az állami vállalat viszont, ahelyett, hogy épkézláb magyarázatot adott volna, felelősöket kezdett keresni, hogy ki volt az, aki felhívta a KPMG figyelmét az üzletre. Először úgy tűnt, az ügyet el lehet simítani, a globális KPMG egyik felsővezetője viszont nem bólintott rá a beszámolóra, így az MVM jobb híján szerződést bontott a céggel.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.