Ezt a tapintatlan kérdést tette fel Bernie Sanders szenátor, aki baloldali politikusként indult a demokraták elnökjelöltségéért az Egyesült Államokban a 2016-os választáson.
Vermont állam szenátora, aki a londoni Guardianben fejti ki a véleményét, felháborítónak tartja azt a kontrasztot, mely a menedzserek bére és az alkalmazottak jövedelme között fennáll az Egyesült Államokban. Egy McDonald's-pénztárosnak például 895 évig kellene dolgoznia azért, hogy elérje a cég főnökének egyéves bérét. Jeff Bezos vagyonát a Forbes 150 milliárd dollárra becsüli – ez több mint Magyarország egyéves GDP-je – miközben az általa alapított Amazon sok munkatársa minimálbéren van bejelentve.
Miért keres Jeff Bezos naponta 275 milliót, miközben cégének munkatársai sokszor nem tudják, hogy miből fizessék ki a számlákat
– teszi fel a költői kérdést a baloldali szenátor. Aki nem adja fel: gyűléseket szervez szerte Amerikában, hogy leleplezze Trump hazugságát. Az elnök szerint Amerika gazdasága erős és száguld előre. De ki profitál ebből? – kérdi Bernie Sanders szenátor. Talán Trump lánya és veje, aki az elmúlt pénzügyi évben több mint 80 millió dollárral lett gazdagabb? Talán Lloyd Blankfein, aki – a New York-i Bloomberg értesülései szerint – a Goldman-Sachs pénzintézet éléről csekély 85 millió dolláros végkielégítéssel távozik? Közben pedig 140 millió amerikai nem tudja, hogy miből fizeti ki a számláit.
Miben is áll Trump nagy hazugsága?
Steve Bannon, aki a populista kampányfilozófiát kiagyalta, rájött arra, hogy az egyszerű amerikaiak jelentős része torkig van azzal, hogy nem emelkedik a jövedelme, miközben Amerika gazdasága szárnyal. Steve Bannon, aki Amerika legbefolyásosabb bankjának, a Goldman Sachsnak a munkatársa volt korábban, a kisemberek gyűlöletét a külföldre irányította: a kínaiak, a mexikóiak és az európaiak konkurenciájára. Őket akarja Trump védővámokkal kizárni az amerikai piacról.
Nem lehet, hogy Trump ezzel csak a szupergazdagok további gyarapodásáról akarja elterelni a figyelmet? Trump legsikeresebb húzása a Fehér Házban eddig az volt, hogy adóreformot hajtott végre: a nagy cégek és a szupergazdagok még kevesebb adót fizetnek, mint eddig. Már hogyha egyáltalán fizetnek adót. Maga Trump azzal dicsekedett a választási kampány idején, hogy 16 éve nem fizet adót – miközben dollármilliárdos.
Az Amazon tavaly nem fizetett adót! – hívja fel a figyelmet Bernie Sanders szenátor a Guardianben – közben pedig alapító főnöke a világ leggazdagabb embere lett. Trump antiglobalista politikája ugyanis csak az emberekre és az árukra terjed ki, a pénzre nem. A szupergazdagok továbbra is adóparadicsomokba menthetik a pénzüket éppúgy, mint a nagy cégek, amelyek közül Bernie Sanders szenátor kiválasztotta azokat, ahol talán a legnagyobb a kontraszt a cég pénzügyi eredménye, a menedzserek fizetése és a dolgozók alig emelkedő bére között. Az Amazon, a McDonald's, az American Airlines, a Wal-Mart rosszul fizetett dolgozói mondják el a sorsukat a baloldali amerikai szenátor rendezvényein, ahol a kérdés az, hogy miért csak a szupergazdagok profitálnak abból, hogy a történelem egyik leghosszabb konjunktúráját mutatja az Egyesült Államok csaknem 20 ezer milliárd dolláros gazdasága.