„Magyarországon sok kis céget még mindig azzal a reménnyel indítanak el: szerezni kell állami forrásokat, aztán biztos lesz két-három baráti megrendelés, így el lehet éldegélni egy ideig” – nyilatkozta Oszkó Péter.
Állandó hátrányban vagyunk azokkal az országokkal szemben, ahol piaci logika alapján működik a gazdaság, és így építhetők új vállalkozások – mondta Oszkó Péter az e heti HVG-nek adott interjújában. Másrészt viszont a startupvilág menekülési útvonal azoknak, akik irtóznak a nem transzparens működéstől és a nepotizmustól.
A volt pénzügyminiszter, aki most a startupokba befektető Oxo-csoport alapítójaként dolgozik, arról is beszélt: „Magyarországon sajnos mind gyakrabban azt tapasztaljuk, hogy ha egy magántőkealap ad befektetési ajánlatot egy startupnak, akkor az állam aláígér, és látszólag kedvezőbb feltételekkel igyekszik elcsábítani a befektetési célpontot. Pedig az állami pénz nem arra való, hogy működő piaci mechanizmusokat torzítson.” Azt nem látja reális elképzelésnek, hogy régiós startupnagyhatalom legyünk, a cél legfeljebb az lehet, hogy "ne alakuljon ki olyan helyzet, hogy megint a múlt században ragadunk, miközben mások elmennek mellettünk".
Ennek ellenére szerinte valószínűleg már százalékban mérhető, mennyit tesznek hozzá a startupok a magyar gazdasághoz. A startupok ismertségét, divatosságát tekintve akár előrébb is tarthatunk régiós riválisainknál, amiben viszont lemaradtunk, az a vállalkozói szemlélet. Magyarországon sok kis céget még mindig azzal a reménnyel indítanak el: szerezni kell állami forrásokat, aztán biztos lesz két-három baráti megrendelés, így el lehet éldegélni egy ideig – mondta.
Részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.