Vállalkozás MTI 2017. november. 30. 11:06

Így "szelidítik meg" Romániában az adó- és munkaügyi ellenőröket

Nem bírságolhatják meg többé az első kihágásnál az ellenőrök Romániában az adó- vagy munkaügyi szabálytalanságon ért cégeket: az erről szóló törvénytervezetet nagy szavazattöbbséggel fogadta el szerdán a bukaresti képviselőház.

A jogszabály kihirdetése után az adóhatóság vagy a munkaügyi felügyelőség ellenőreinek az első kihágásnál előbb figyelmeztetniük kell a cégvezetőket, tájékoztatniuk kell őket a jogszabályi követelményekről és határidőt kell megszabniuk a hiba helyrehozására.

Bírságolniuk ezentúl csak a visszaeső szabálysértőket szabad. A törvény szövege szerint ugyanakkor háromévente egyszer részesülhetnek elnéző bánásmódban a cégek.

A törvény indoklása szerint eredményesebben lehet jogkövető magatartásra szoktatni a vállalkozókat, ha a szigorú büntetés helyett a megelőzésre fektetik a hangsúlyt.

Várhatóan több mint háromszáz adó- és munkaügyi szabálysértés esetében lehetnek elnézőbbek a felügyelők. A kedden elfogadott kerettörvényhez kormányrendeletben fogják később nevesíteni azokat a szabálysértéseket, amelyeknél nem bírságolhat azonnal az ellenőr.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.