Vállalkozás hvg.hu 2017. november. 30. 12:55

A magyar üzletét is titkolhatja a letartóztatott orosz oligarcha

Minden erővel próbálja elrejteni a vagyonát, benne Dunaferr-részesedését is Szulejman Kerimov. A Kremlhez közeli oligarchát Franciaországban mégis letartóztatták adócsalás és pénzmosás vádjával.

Sokba kerülhet Szulejman Kerimovnak a csapda, amelybe saját magát csalta – olvasható az e heti HVG-ben. A hétmilliárd dolláros vagyont felhalmozó üzletember sokmilliós villákat vett Franciaországban, pedig az orosz törvények tiltják, hogy parlament tagjainak értékes külföldi vagyontárgyai legyenek. Kerimov nem a saját nevére vásárolta az ingatlanokat, és megpróbálta eltüntetni franciaországi vagyontárgyait. Ezért viszont a franciák őrizetbe vették, csak ötmillió eurós óvadék ellenében engedték el, és megtiltották neki, hogy elhagyja Franciaországot.

Ahogy a többi külföldi vagyontárgya, a Dunaferr sem lehet közvetlenül Kerimov kezében. A cég 2004 óta az ukrajnai Indusztrialnij Szojuz Donbassz (ISZD) tulajdona. Az ISZD nem bizonyult jó gazdának: ISD Dunaferr-ré átnevezett cégét több külföldi beruházás során is fedezetként használta, végül a pénzügyi válságba került magyar vasmű az orosz fejlesztési bankhoz, a Vnyesekonombankhoz (VEB) került. A VEB azonban felkerült a Krím orosz annektálása miatt összeállított nyugati szankciós listára, így források hiányában nemigen tudott mit kezdeni a céggel. Ebben a helyzetben röppentek fel a hírek idén januárban, hogy a kulisszák mögött a Kreml bizalmasának számító Kerimov kaparintotta meg a Dunaferrt, így végül teljesült Putyin óhaja, hogy oroszországi tulajdonosa legyen a vasműnek.

Kerimov nem csak a Dunaferr révén kötődhet Magyarországhoz. Egészen 2017 elejéig az övé volt az Anzsi Mahacskala labdarúgóklub is, ahol egy időben Dzsudzsák Balázs játszott. A szakemberek szerint a magyar válogatott valódi átigazolási értéke legfeljebb 3-4 millió euró lehetett, a Mahacskala mégis 13-14 milliót fizetett. Az orosz futballt ismerő szakértők szerint nem kizárt, hogy az igazolás mögött pénzügyi machinációk is állhattak: a túlzottan magas vételár egy része végül visszakerülhetett Kerimovhoz.

Részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.

hvg