A hónap végéig moshatják tisztára legálisan szürkén és feketén szerzett jövedelmüket, akik nem szeretnének tovább félni az adóhatóságtól. A Világgazdaság szerint a bankok csekély érdeklődést tapasztalnak az előző konstrukcióhoz képest.
Már csupán két hetük maradt azoknak, akik az új rendszerben szeretnék tisztára mosni kétes eredetű megtakarításukat – írta a VG.
Az év elejétől létező új adóamnesztia azonban keveseket érdekel – mondták a lap szerint azoknál a hitelintézeteknél, amelyek részt vesznek az akcióban.
Hét intézményhez fordulhatnak az érintettek: az OTP, az MKB, az Erste, az FHB, a Raiffeisen, az UniCredit és a Gránit Bank foglalkozik ilyen ügyekkel.
Kétféle módon érhető el most adóamnesztia.
Az egyik az úgynevezett utólagos adófizetés, melynek a lényege, hogy a bankokon keresztül anonim módon 10 százalékos személyi jövedelemadó és önellenőrzési pótlék megfizetésével kifehéredik a pénz.
A bankok fizetik be az adót és a pótlékot, de nem adnak ki információt a NAV-nak az ügyfélről, az ügyfél ezzel szemben kap egy igazolást arról, hogy legális forrásból származott a jövedelme.
A másik módszer a kedvezményes részesedésvásárlás. Ezzel a cél az átláthatatlan tulajdonosi szerkezetű cégek transzparenssé tétele volt. Az üzletrészek ily módon történő megszerzése adó- és illetékmentes.
A bankoknál egyelőre inkább az első változatra van igény, és az új konstrukciók népszerűsége azonban közel sem akkora, mint a korábbi stabilitás megtakarítási számláé (smsz) volt – írta a lap.
Az smsz-hez képest egyébként, ha lehet, még diszkrétebb és még kedvezményesebb a mostani akció a szakértők szerint.
De a korábbi évek adóamnesztiái közül mégis az smsz lett eddig a legsikeresebb, 2014–16 között 2141-en éltek a lehetőséggel, és 155,6 milliárd forint került ilyen számlákra.