Az előző évhez képest csökkent ugyan a hamisított parfümök népszerűsége a magyar lakosság körében, azonban még így is közel minden tizedik megkérdezett vásárolt hamis terméket. A súlyos allergiás reakciókat okozó hamisított termékek nagyon jelentős része török eredetű.
Súlyos egészségkárosító hatásuk lehet a hamisított parfümöknek, mivel az ismeretlen eredetű és ellenőrizetlen forrásból származó folyadékok akár súlyos allergiás reakciókat is okozhatnak a fogyasztónak, hiszen azok a gyártás során nem voltak kitéve laboratóriumi teszteléseknek.
Az Európai Unió Szellemi Tulajdon Hivatalának (EUIPO) egyik korábbi jelentéséből kiderült, hogy az EU-ban lefoglalt hamis parfümök és kozmetikai termékek 52 százaléka Törökországból származott, értékük 26,1 millió eurót tett ki 2013-ban – adta hírül a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület.
„A hamis termékek legjelentősebb értékesítési csatornája az internet, mivel a vásárlók számára nagyon vonzóak a non-stop elérhető, alacsony árakat feltüntető és rendkívül igényesen kialakított online felületek, amelyek komoly riválisai a jogtulajdonosok legális oldalainak” – hívja fel a figyelmet Németh Mónika, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) titkára. Húsvét lévén fontos hangsúlyozni, az illegális online kereskedelem mellett az utcán és piacokon is előfordulhat, hogy hamis parfümöt ajánlanak, ezért érdemes gyanakodni, ha a termék ára és csomagolása eltér a megszokott minőségtől.
Jogi úton is nehéz fellépni a hamisítók ellen, mivel ehhez több különféle joghatóság együttes akciója szükséges, valamint a hamisítók weboldalaik blokkolása esetén akár már egy éjszaka alatt is képesek egy új honlapot előállítani.
Érdemes tehát óvatosnak lenni, akár interneten, akár utcán, vagy más, nem megfelelő forrásból származó parfümmel locsolkodunk – nehogy aztán sírás legyen a vége.