Alig pár óra leforgása alatt a beadott pályázatok nagy száma és a kért támogatási összegek azt mutatták, hogy még az összesen 38 milliárd forintos keretösszeg sem lesz elegendő a fejlesztést tervező vállalatok igényeinek kielégítésére.
Két, a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások körében kifejezetten népszerű, összesen 38 milliárd forint keretösszegű kapacitásbővítő beruházásokat támogató pályázatra nyújthatták be igényléseiket ma nulla órától a vidéki székhellyel, telephellyel rendelkező vállalatok.
A termelési bővítést célzó GINOP-1.2.1 pályázaton eszközbeszerzésre, infrastrukturális és ingatlanberuházásra, de akár még informatikai fejlesztésre is igényelhetnek támogatást a gyártó, feldolgozó vállalkozások. A pályázatot kifejezetten a nagy projektek számára írták ki, hiszen maximum 50 százalékos intenzitás mellett minimum 25, maximum 500 millió forint támogatást lehet nyerni. A felhívás meghirdetésekor a rendelkezésre álló keretösszeg 18 milliárd forint volt, amelyet a tervek szerint 150-250 nyertes pályázó között osztanak majd szét – írja közleményében a Goodwill Consulting Kft. pályázati tanácsadó cég.
A kora délutáni statisztikai adatok szerint ugyanakkor alig pár óra leforgása alatt 210 pályázatot adtak be a hazai vállalkozások, a közel 28 milliárd forintnyi igényelt támogatás pedig már most a másfélszerese a rendelkezésre álló keretösszegnek. „Nem kell azonban aggódniuk azoknak a vállalkozásoknak sem, amelyek bár szeretnének indulni a pályázaton, de ezt eddig még nem tették meg. Ennél a kiírásnál határnapok szerinti, úgynevezett szakaszos elbírálás történik, ez alapján elviekben 2017. február 28-ig minden vállalkozás benyújthatja az igénylését. Érdemes ugyanakkor mielőbb megtenni ezt, hiszen ilyen túljelentkezés láttán a pályázat kiírója módosíthatja a felhívást és akár előre is hozhatja a beadási határnapot” – emeli ki a tanácsadó cég tulajdonosa és ügyvezetője.
A másik, szintén ma nulla órától beadható GINOP-1.2.2-16 pályázattal alacsonyabb összegű kapacitásbővítő beruházásokhoz kapcsolódó eszközbeszerzésre, információs technológiafejlesztésre, vagy akár online megjelenésre is pályázhatnak a vidéki székhellyel és/vagy telephellyel rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások. A minimum 5, maximum 40 millió forint támogatást biztosító kiírás népszerűségét – a kedvelt fejlesztési területek mellett – annak is köszönheti, hogy akár 50 százalékos támogatási intenzitás mellett is lehet rá pályázni.
„Érdemes tehát itt is mielőbb benyújtani a támogatási kérelmeket, mert a kormányrendelet szerint, ha a kötelezettségvállalási keret kimerül, akár már az első nap lezárhatják a pályázatot. Mi azt tapasztaltuk, hogy bár a pályázat 0 órától volt benyújtható, már 0 óra 1 perckor száz fölötti sorszámon rögzítette a rendszer az egyes pályázatok beadását. Ugyanakkor itt sincsenek még a pályázni szándékozó vállalkozók elkésve, a délutáni statisztikai adatok szerint összesen közel 650 darab, mintegy 12,5 milliárd forint értékű támogatási igénylést nyújtottak eddig be a 21 milliárd forintos keretösszegre, így várhatóan 1-2 nap még a kapacitásbővítést tervező vállalkozások rendelkezésére áll” – teszi hozzá Harsányi Gábor.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.