Az ember igyekszik elkerülni azokat a dolgokat, amiket nem szeret csinálni. Az agy ilyenkor futószalagon gyártja a kifogásokat, hogy meggyőzze az egyént, hagyjon fel a tevékenységgel. Íme, egy pszichológus trükkje, hogyan győzze le lustaságát.
A nehezebb feladatokat hajlamosak halogatni az emberek. Ennek oka, hogy ha valamilyen kellemetlen dolognak kell nekiállni, akkor az agy arra ösztökéli az egyént, hogy hagyjon fel vele, és ne sanyargassa magát. Tulajdonképpen ebből fakad a lustaság is, az emberi agy eltanácsolja „gazdáját” a számára kényelmetlen feladatok elvégzésétől.
Jonathan Fader pszichológus szerint ezzel úgy lehet szembeszállni, ha az embernek van egy technikája ennek kezelésére. A hosszútávfutókat hozza fel példaként, akik fejben rövidebb szakaszokra bontják a távot, hogy mentálisan könnyebben megbirkózzanak vele. Érdemes ugyanígy a feladatokat is kisebb egységekre bontani, hogy ne legyenek olyan ijesztőek. Nyomás alatt pedig, amikor azt érzi az ember, hogy feladná, arra kell gondolni, hogy ha csak tíz percet még ráfordít, azzal mennyivel haladna előre.
„Azért olyan eredményesek a legjobb sportemberek vagy a sikeres vállalatvezetők, mert felkészültek és van tervük, gyakorlatuk. Tudják, hogy mit fognak csinálni, és hogy kell reagálniuk, ha bizonyos helyzetbe kerülnek. Ellenkező esetben a saját elméjük győzné le őket” – árulta el a szakember a Business Insidernek.
Négy tevékenység, ami miatt nem végez időben a munkával
Valószínűleg senkinek nem kell bemutatni a következő négy hatékonysággyilkost, de sajnos a legtöbb dolgozónak még mindig ezek lopják el a legtöbb idejét.