Vállalkozás MTI 2015. március. 31. 15:59

Megszólalt a magyar Uber: tárgyalnának a taxisokkal is

Az Uber egy szabályozáspárti cég, nyitott az ezzel kapcsolatos párbeszédre mind a kormányzattal, mind pedig a taxis cégekkel, mert úgy véli, hogy az általa közvetített szolgáltatás kedvező Budapestnek és számos gazdasági előnnyel jár – mondta Rob Khazzam, az Uber magyarországi bevezetéséért és működtetéséért felelős vezetője.

Az Uber nyitott a szabályozással kapcsolatos párbeszédre – közölte Rob Khazzam, a társaság magyarországi bevezetésért felelős vezetője.

Azt mondta, a szabályozásra nem problémaként, hanem lehetőségként tekintenek, mert azt remélik, hogy így sokan felismerik szolgáltatásuk kedvező hatásait. Az Uber munkalehetőséget biztosít a sofőröknek, és segít megelőzni a városi dugókat, csökkentve a környezetszennyezést – tette hozzá.

Az Uber 2014 novembere óta működik Magyarországon, az utazásmegosztó szolgáltatása, az UberX okostelefonos alkalmazás valós időben köti össze az autóst az utassal, a fizetés pedig szintén az alkalmazáson keresztül történik.

Rob Khazzam, az Uber magyarországi bevezetéséért és működtetéséért felelős vezetője
MTI / Kallos Bea

A taxitársaságok és taxis érdekvédelmi szervezetek többször tiltakoztak a szolgáltatás ellen. Szerintük ugyanis míg a taxisoknak és járművüknek szigorú követelményeknek kell megfelelniük, hogy személyszállító tevékenységet végezhessenek, az Uberhez tartozó szolgáltató például nem ad számlát, nincs engedélye és taxiórája, utasbiztosítása, és nem működtet diszpécserszolgálatot sem.

Március 26-án a Fidesz-frakció az Országos Taxis Szövetséggel való egyeztetés után közölte, minden szolgáltatóra egységesen vonatkozó szabályozást kell kialakítani, és meg kell védeni az utasokat, valamint a szabályosan működő vállalkozásokat.

Rob Khazzam most arról is beszélt, hogy Európa több országában hivatásos sofőrjeik is vannak, és több nagyvárosban gondolkodnak arról, hogyan tudják integrálni a városi közlekedésbe az utazásmegosztó szolgáltatókat. A budapesti sofőrök számára vonatkozóan nem árult el pontos számot, csak annyit közölt, hogy tavaly novemberi indulásuk óta 11-szeresére nőtt a számuk, ami jelentősen meghaladja előzetes várakozásaikat. 

Arról is beszélt, hogy idén tovább szeretnének terjeszkedni Budapesten. A budapesti Uber-használók körében készített friss felmérésükre hivatkozva Rob Khazzam hozzátette, az Uberrel utazók 52 százalékának egyébként is van autója, míg 48 százalék nem rendelkezik kocsival. Az UberX-et használók 39 százaléka már 5-nél is többször közlekedett így, 34 százalék 3-5-ször, 28 százaléka pedig egy, kettő, vagy három alkalommal. 

Arra a kérdésre, hogy a felhasználók miért választották az UberX-et, a válaszadók 38 százaléka az árat, 25 százaléka pedig a készpénzmentes fizetést említette, további 19 százalék a kényelmet, 11 pedig a minőséget emelte ki. A felmérésből kiderült az is, hogy a felhasználók 93 százaléka biztonságosnak tartja az Ubert, 66 százalék pedig alkoholfogyasztás után, hazajutáshoz veszi igénybe a szolgáltatást. 

Rob Khazzam a biztonsággal kapcsolatban azt mondta, sofőrjeiket egyrészt ők ellenőrzik – ez magában foglalja, hogy megnézik, büntetett előéletű-e a jelentkező, valamint a vezetési előzményeket is áttekintik –, emellett pedig minden utas minden utazás után értékeli a sofőröket.

Az Uber jelenleg a világ 55 országának 295 városában működik.