A Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetsége elfogadhatatlannak tartja a kormányzat legújabb törvényjavaslatát, amely "előzetes szakmai konzultáció nélkül államosítaná a dohánytermékek nagykereskedelmét". Mint írták, jogállamban elfogadhatatlan, hogy az állam zárt eljárásban, nem transzparens szempontrendszer alapján válasszon ki egy olyan koncessziós jogosultat, amely évente jelentős extraprofitot érhet el minimális üzleti kockázattal. A dohányipari cégek minden lehetséges jogi eszközt fel fognak használni annak érdekében, hogy igazukat érvényre juttassák.
A dohányipari szereplők ellenzik a dohánytermék-nagykereskedelem államosítását és kiállnak a munkavállalóikért - derült ki a Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetségének szerdai közleményéből.
A tagok elfogadhatatlannak tartják a kormányzat legújabb törvényjavaslatát, amely előzetes szakmai konzultáció nélkül államosítaná a dohánytermékek nagykereskedelmét. A dohányipari vállalatok álláspontja szerint az intézkedés felesleges, költséges, bonyolulttá teszi a kiskereskedelmi ellátást, valamint sérti a szabad verseny és a vállalkozás szabadságának Alaptörvénybe foglalt jogát, az EU Alapjogi Chartát, emellett az uniós és hazai versenyszabályokat is. Ezt a dohányipari szereplők nem kívánják ennyiben hagyni, ezért minden lehetséges jogi eszközt fel fognak használni annak érdekében, hogy igazukat érvényre juttassák - írták.
A dohányipari szereplők értetlenül állnak a törvényjavaslat indokolásának „egyes nemkívánatos piaci jelenségekkel” és „káros nagykereskedői magatartásokkal” kapcsolatos állításai előtt, mert nem érzékeltek olyan horderejű problémákat a piacon, amelyek az átmeneti időszak átlagos nehézségeit meghaladnák, és amelyek a piaci folyamatokba történő ilyen drasztikus beavatkozást indokolnák - olvasható a közleményben.
Nem helytálló az az állítás sem a dohányipar szereplői szerint, hogy a gyártók nagykereskedelmi tevékenységüket változatlanul folytathatják. A dohány-kiskereskedelmi ellátó klasszikus nagykereskedelmi tevékenységet végez, még ha a törvény ki is veszi a nagykereskedelmi definíció hatálya alól. A törvényjavaslat elfogadásával akár 7-800 közvetlen és közvetett munkahely szűnhet meg - írták.
A szövetség azt írta, egy jogállamban elfogadhatatlannak tartják, hogy az állam zárt eljárásban, nem transzparens szempontrendszer alapján válasszon ki egy olyan koncessziós jogosultat, amely évente jelentős extraprofitot érhet el minimális üzleti kockázattal, amelyet a dohányipari vállalkozások és a fogyasztók finanszíroznak.
A trafikosok sem járnak jól?
A dohányipari szereplők várakozásai szerint az új nagykereskedelmi rendszer a dohánytermék-kiskereskedők számára sem lesz feltétlenül előnyös. A javaslatban nincsen ugyanis vállalt szolgáltatási színvonal, a kiszállítások gyakorisága és a kiszállítási határidő sincs meghatározva, ezért nem tudhatja előre a kiskereskedő, hány napi készletet kell megrendelnie. Mindez a kiskereskedők készletezését nagyon nehezen tervezhetővé teszi.
A Magyar Dohány-kiskereskedők Egyesülete (MDKE) szerdán kedvező fordulatként értékelte, hogy a dohánykereskedelmet szabályozó törvény tervezett módosítása optimalizálja a működési feltételeket, egyúttal fellép egyes piaci szereplők tisztességtelen üzleti gyakorlata ellen.
Mint arról beszámoltunk, a hétfő este benyújtott módosító bevezeti az állami trafikellátókat, háttérbe szorítva ezzel a nagykereskedőket. A javaslat szerint a dohánytermék-nagykereskedők tevékenységüket változatlan formában folytathatják, a dohánytermékek megrendelésekor a kiskereskedőknek javaslatot tehetnek, de dohányterméket jövőben közvetlenül csak a kiskereskedelmi ellátó társaságnak értékesíthetnek.