Vállalkozás hvg.hu 2014. május. 08. 18:10

Még most sem ültek el a HospInvest összeomlásának hullámai

Felszámolási eljárás indult az egykori kórházprivatizációs HospInvest cégcsoporthoz tartozó és az elsősorban intézményi – kórházi – gyógyszertárakat működtető HungaroCare Kft. ellen. A cég még 2010-ben több mint 7 milliárd forintos nettó árbevétellel rendelkezett, ez 2012-re 4,8 milliárdra csökkent, míg az üzemi eredménye 3 milliárd forint hiányt mutatott.

Március végén felszámolási eljárás indult a HungaroCare Intézeti Gyógyszertár Kft. ellen. A céget 2005-ben alapították – Ispotály Holding Egészségügyi Befektetői és Szolgáltatói Kft. néven. Az alapítók között volt egyebek között Deák Gábor, aki a HospInvest Zrt. igazgatósági tagja, alelnöke volt – Deák egyébként 1999-ben 49,8 százalékos tulajdonrésszel rendelkezett a szintén felszámolás alatt lévő Újpest FC Football Club Kft-ben. Szintén a tulajdonosok között volt egyebek között Szabó Tamás egykori privatizációs miniszter, valamint az ÁNTSZ laborok privatizálásban részt vevő Hampó Eleonóra is.

Dr. Deák Gábor, Gaszpor Jenő és Kollányi Gábor

A cég elsősorban intézményi – kórházi – gyógyszertárak működtetését végezte. Bár a belső gyógyszertárak az intézeti gyógyszerellátás, a fekvőbeteg-ellátás szerves részei, fenntartásuk mégis sokáig inkább csak nehézségeket jelentett a kórházaknak. Az intézményi patikák elsődleges feladata az adott kórház gyógyítói tevékenységéhez szükséges medicinák beszerzése, elkészítése, raktározása, elosztása. A jogszabályok szigorú személyi és tárgyi feltételeket írtak elő az intézményi patikáknak, ugyanakkor a kórházak tőkeszegénysége miatt ezek sokszor nem teljesültek. Egy szakmai cikkben éppen Deák Gábor írta le, hogy emiatt a 147 intézményi patikából 2005-ben csak 20 rendelkezett végleges működési engedéllyel.
Stabilizálódhat a patikák helyzete

Tavaly év végén 2334 közforgalmú gyógyszertár működött Magyarországon. A patikák száma 2010 óta folyamatosan csökken, az elmúlt három évben több mint 100 gyógyszertár húzta le a rolót. Egy tavaly év végi konferencián elhangzottak szerint a gyógyszertárak összes értékesítési árbevétele is csökkent: míg 2011-ben 611,8 milliárd forint folyt be a kasszákba, 2012-ben már csak 562 milliárd forintból gazdálkodhattak a közforgalmú gyógyszertárak. Ugyanakkor a bezárások üteme csökkent tavaly, ahogy a patikák eladósodottsága is, így várhatóan idén stabilizálódik a piac.

A kórházaknak azonban lehetőségük volt e gyógyszertárak kiszervezésére, így alakult meg az Ispotály és vette át számos patika működését. Az Ispotály Holding 2007-ben csatlakozott a HospInvest cégcsoporthoz. A fúzióval a HospInvest öt kórházat, négy szakrendelőt és 22 patikát működtetett, így központosítani lehetett a gyógyszerbeszerzést, és – az egyéni intézményi alkukat, lobbi érdekeket kizárva – jelentős kedvezményeket szerezve ezzel a gyógyszergyártóktól.

A HospInvest felszámolásának kezdetekor, 2009-ben eladta az Ispotály Holdingot, az új tulajdonosa az Ispotály Management Kft., lett, ügyvezetője pedig Kókai Balázs, aki szintén igazgatósági tagja volt a HospInvest Zrt.-nek. A menedzsmentcégben 20 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkezett a Hungaropharma Gyógyszer-kereskedelmi Zrt.

Kifogyott a piac a vállalat alól

A cég 2010-ben vette fel a HungaroCare nevet. A nyilvános adatok szerint, a 2010-ben a cég éves nettó árbevétele meghaladta a 7 milliárd forintot, igaz az üzemi eredmény már akkor is negatív volt, de még csak 25,5 millió forint hiányt mutatott. Míg a nettó árbevétel 2012-ben már csak 4,8 milliárd volt a hiány 3,07 milliárdra ugrott. Míg 2011 végén a cég a miskolci kórházban 400 millió forint értékű fejlesztést végezett a gyógyszerellátásban, tavaly év elején csődeljárás indult a céggel kapcsolatban. Emailben megkerestük Kókai Balázs volt ügyvezetőt, hogy megtudjuk mi vezetett a felszámoláshoz, de a cikk megjelenéséig nem válaszolt kérdéseinkre. Szintén nem érkezett még válasz a felszámoló biztostól, így nem tudni pontosan, hogy ki és miért kezdeményezte a felszámolást, illetve, hogy mekkora cég adósság állománya.

Azt azonban tudni, hogy 2011-ben a dunaújvárosi önkormányzat úgy döntött, hogy az országban elsőként költségvetési intézménnyé alakítja vissza a hat éve gazdasági társaság formájában működő kórházát. A közgyűlés azonban a felhalmozott tartozásokat egyszerűen a szállítókra akarta hagyni, így amikor „átvették” az intézményi gyógyszertárat a HungaroCare-től, a cégnek mintegy 200 millió forintos járandósága ragadt bent. Hasonló sajátossággal vették vissza az egri kórházban is az intézményi gyógyszertárat. A kórházi patikák visszaszervezése folyamatos és az egészségügyi kormányzat is szorgalmazza, álláspontjuk szerint ugyanis nem jelentett megtakarítást a kórházaknak az intézeti gyógyszerellátás korábbi kiszervezése, hiszen ennek haszna a befektetőknél jelentkezett. Egy jogszabályi változás miatt pedig, ez év elejétől csak az adott intézmény működtetheti a belső gyógyszertárát.

Összedőlt a HospInvest is

A HospInvest Kft.-t – később Zrt.-t – 2000-ben alapította Kern József és Kollányi Gábor, majd hamarosan beszállt Gászpor Jenő is. Ez idő tájt lépett hatályba ugyanis az a jogszabály, amely engedélyezte, hogy az egészségügyi intézmények – egyebek között járóbeteg ellátók és kórházak – egyes részeit vagy osztályait önállóan magánosítani is lehessen. A legkelendőbbek a labor és diagnosztikai osztályok voltak, kezdetben a HospInvest is kórházi laborok működtetésének átvételére jött létre, de sikeres beruházásokon felbuzdulva, a menedzsment tovább lépett és 2004-ben átvették a kiskunhalasi és a körmendi kórház üzemeltetését.

2006-ban Kern kivált a cégből és magával vitte a körmendi kórházat is, a HospInvest azonban töretlenül fejlődött: átvették a hatvani, gyöngyösi kórház, a parádfürdői szanatórium és további négy vidéki járóbeteg-ellátó intézmény működtetését is. Az Ispotály Holding 2007-es csatlakozásával 22 gyógyszertár – ennek fele intézményi – 2008-ban pedig az egri kórház üzemeltetése is a cégcsoporthoz került. Szintén 2007-ben az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) 25 százalékos tulajdonrészt szerzett a zrt.-ben 4 millió euróért.

A problémák 2008-ban kezdődtek. Részben az egri kórház átvétele ellen a lakosság és kórház dolgozóinak egy része is tiltakozott. A 2008-as népszavazást követően pedig egyértelműen leálltak az intézmények kiszervezése, így a cégcsoport nem tudott tovább terjeszkedni. Szintén 2008-ban a TEVA Magyarország Zrt. felszámolási eljárást kezdeményezett a HospInvest ellen a felhalmozott tartozások miatt.

A következő év elején az EBRD kiszállt a cégből, majd a Nógrád Megyei bíróság érvénytelenítette az egri kórház működtetésére létrejött szerződést. 2009 áprilisban a cég csődvédelmet kért, miután a CIB Bank lejárt hiteltartozás miatt, leemelte az OEP-től kapott csak betegellátásra használható, teljes finanszírozási összeget – nagyjából ezzel meg is pecsételődött a társaság sorsa. Ezt követően a hatvani önkormányzat visszavette a hatvani és a parádfürdői kórház üzemeltetését. Júliusban megindult a vállalat felszámolása, a cég adóssága meghaladta a 3 milliárd forintot.