Titokzatos befektető vette meg a volt Mol-céget
Az energetikában eddig kevéssé ismert Polony István cége vette meg a több tízmilliárd forint értékűre taksált Olajterv Vagyonkezelő Zrt. többségi részét Pap Gézától, a korábbi vezérigazgatótól, a hetedik leggazdagabbnak tartott magyartól – közölte a Népszabadság.
Az idei év eddigi legnagyobb cégügylete lehet a tízmilliárdokat érő Olajterv Zrt. eladása – írta a Népszabadság. A lap szerint az eddigi tulajdonos – a legutóbbi Top 150 Csúcsvagyon című kiadványban a 7. leggazdagabb magyar vállalkozóként bemutatott Pap Géza – az üzletről csak annyit mondott, „magánügy”.
A vevő, Polony István a társasági iratok szerint tavaly októberben jelent meg az Olajtervnél. Cége, az LMH Holding néhány nappal decemberi megalapítása után vette meg Pap Géza cégétől, a 62 százalékot tulajdonló Advoiltól a többségi Olajterv-részt. Polonyt – akit a Népszabadság nem ért el – az Olajterv elnök-vezérigazgatójának is megválasztották.
Az Olajterv, melynek jogelődjét 1963-ban alapították tervezési munkálatokra, 2000-ig a Mol leányvállalata volt, a társaság a profilidegenség miatt döntött az eladása mellett. Pap Géza 1990-től 2000-ig irányította az Olajtervet vezérigazgatóként, utána egy évig a Mol igazgatósági tagja volt, majd 2001-ben az Olajterv menedzsmentkivásárlásában vállalt szerepet.
A cégben a 2002-es választásokig részvényes volt az első Orbán-kormányhoz közel állónak mondott és a titkosszolgálatokkal is összefüggésbe hozott Defend, 2006–2010 között pedig, amikor már Pap Géza volt a fő tulajdonos, az ismeretlen hátterű luxemburgi Olajterv S. A. is. Az elmúlt tíz év során a csoport anyagilag talpra állt, amit részint, de nem kizárólag a Mol jelentős megrendeléseinek köszönhetett – tette hozzá a lap.
Pap Géza volt többségi tulajdonos, a szakma doyenje korára tekintettel vált meg részétől – olvasható a beszámolóban. Nemrég részesedést vásárolt a miniszterelnökkel jó kapcsolatot ápoló Garancsi István tulajdonolta Videoton focicsapat társaságában, a Futball-F Kft.-ben. Gyermekei etyeki pálinkafőzdéjét – ahol egy ízben Orbán Viktor kormányfő is vendégeskedett – minden bizonnyal megtartja – tették hozzá.
Cégén keresztül továbbra is az Olajterv résztulajdonosa Tóth József, az eddigi elnök. Fia, Tóth Balázs pedig vezérigazgatóból vezérhelyettes lett – közölte a lap. Úgyszintén kistulajdonos marad a korábbi cégbeolvadások nyomán részesedést szerző Seszták család.
Az elmúlt évtized során olyan nagy múltú energetikai gyártó- és tervezőcégek olvadtak az Olajtervbe, mint a HP-Team, a Kőolajvezeték-építő vagy a DKG-East. A cég sok más mellett számos belföldi és határokon átívelő gázvezeték megépítésében vett részt, jelenleg is építik a magyar–szlovák gázkapcsolatot.
Az Olajterv Vagyonkezelő csoportszintű árbevétele 2011-ben közel 70 milliárd forint volt, tulajdonosai akkor 17 milliárd forint osztalékot vettek fel és a jóval szerényebb 2012-es év után is jutott osztalékra – írta a Népszabadság.