2013. október. 02. 17:10 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 02. 17:06 Vállalkozás

Durva kártérítést kell fizetnie a Ryanairnek

Tízmillió eurós (3 milliárd forintos) kártérítés megfizetésére kötelezte a Ryanair ír fapados légitársaságot szerdán egy francia bíróság, amiért a dél-franciaországi Marseille repülőterén dolgozó alkalmazottait négy éven át az ír munkajog szerint foglalkoztatta.

A megítélt összeg megfelel annak, amelyet a felperesek, a francia társadalombiztosítás, a munkaügyi hivatal, a nyugdíjfolyósító és a dolgozók két szakszervezete követeltek a légitársaságtól. Ezenkívül 200 ezer eurós (60 millió forintos) büntetést is kiszabott a bíróság.  

Az európai piacon vezető fapados légitársaságot azért jelentették fel, mert a Marseille-i repülőtéren 2007 és 2011 között folyó tevékenységét nem jelentette be Franciaországban az illetékes hivataloknak, és az itt dolgozó 127 alkalmazottját az ír munkajognak megfelelően alkalmazta. 

Az ügyben illetékes aix-en-provence-i büntetőbíróság ugyanakkor elutasította az ügyészségnek azt a kérését, hogy foglalja le a Ryanair azon négy Boeing 737-es típusú repülőgépét, amelyek négy éven át voltak jelen a Marseille-i repülőtéren, s "a szabálysértések elkövetésére szolgáltak".   

Egy 2006-os kormányrendelet szerint a francia munkajog vonatkozik minden olyan légitársaságra, amely telephellyel rendelkezik Franciaországban. A Ryanair, amely többször is megpróbálta elkerülni, illetve elhalasztani a bírósági eljárást, arra hivatkozott, hogy a Marseille-i repülőtéren csak "egyszerű karbantartásra" hagyta a gépeket. Az ügyészség szerint azonban a légitársaság "játszik a szavakkal", hiszen egyértelmű, hogy tartós tevékenységet folytat Franciaországban, amelynek bizonytékai az irodái és a két Franciaországban dolgozó vezetője. Az érintett alkalmazottak pedig mind a környéken élő emberek. 

A Ryanair közleményben jelezte, hogy "fellebbez a negatív döntés és a francia hatóságok minden olyan kísérlete ellen, amellyel azt akarják elérni, hogy visszatérítse a szociális járulékokat, amelyeket már teljes egészében befizetett Írországban".

Mint korábban megírtuk: a Gazdasági Versenyhivatal szeptember végén megállapította, hogy a Ryanair Limited jogsértést követett el, amikor 2012. július 26. és 2012. szeptember 19. között a nyomtatott sajtóban megjelent hirdetéseiben azt sugallta a fogyasztók számára, hogy a kedvezményes árú jegyek valamennyi általa kínált útirányban elérhetőek. A vállalkozásra ezért 10 millió forint bírságot szabott ki a hivatal.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.