2013. augusztus. 01. 13:33 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 01. 13:34 Vállalkozás

Tárgyalni hívta a Molt a horvát kormány

A horvát kormány tárgyalásokat kezdeményez a horvát INA olaj- és gázipari vállalat működéséről a magyar Mol Nyrt.-vel. A Mol úgy reagált, hogy minden kezdeményezést üdvözöl, amely közelebb visz a megoldáshoz.

A kormány a tárgyalások vezetésével Ivan Vrdoljak gazdasági minisztert és Mladen Pejnovic az állami vagyonkezelő igazgatóját bízta meg. "Az INA jóval sikeresebb vállalat is lehetne annál, amilyen most. Erről akarunk tárgyalni a Mollal" - jelentette ki Ivan Vrdoljak egy kormányülésen.

A miniszter véleménye szerint a tárgyalásokon vállalatvezetési, költségcsökkentési és nyereség-megosztási kérdéseket kellene megvitatni, valamint foglalkozni kellene szénhidrogén feltárási és -kitermelési kérdésekkel, a finomítói és a kiskereskedelmi üzletággal, valamint a gáz kereskedelmének kérdéseivel is. 

"Az INA pozitív pénzügyi eredményt tud felmutatni ugyan, de lényegesen szerényebbet, mint más, hasonló nagyságrendű olaj- és gázipari vállalatok. Ez egyáltalán nem tükrözi az INA tényleges üzleti potenciálját" - fogalmaz a tárgyalásokat kezdeményező kormánydöntés. 

Szollár Domokos, a Mol magyarországi kommunikációs igazgatója azt mondta, minden olyan kezdeményezést, döntést értékelnek és üdvözölnek, amelyik az együttműködéshez és a megoldáshoz visz közelebb. 

A Mol az INA legnagyobb részvényese közel 50 százalékos tulajdonrésszel. A horvát állam 45 százalékos részvénytulajdonnal rendelkezik. A két tulajdonos között a vállalatirányítási kérdésekben vallott eltérő nézetek miatt feszült viszony alakult ki az elmúlt években. 

Ivo Sanader egykori horvát miniszterelnököt tavaly egy zágrábi bíróság bűnösnek találta vesztegetési pénz elfogadásában a Mol-nak juttatott domináns tulajdonrész fejében. A vádat az egykori miniszterelnök és a Mol egyaránt cáfolja. 

Az INA egyaránt rendelkezik kitermelési, feldolgozóipari és kiskereskedelmi üzletággal, működési területe pedig Horvátország mellett kiterjed a Közel-Keletre és Afrikára is. Az INA Szíriában a polgárháborús viszonyok miatt kénytelen volt felfüggeszteni tevékenységét.

Az APA osztrák hírügynökség csütörtökön úgy értesült, hogy a magyar fél tesz még egy kísérletet arra, hogy együttműködésre bírja a horvátokat, de ha elképzeléseit, köztük a tervezett nagyberuházásokat megakadályozzák, a Mol eladja a horvát cégben meglévő 49,1 százalékos részesedését. A Mol ezzel kapcsolatban azt közölte, szóbeszédet nem kommentál, évek óta abban érdekelt, hogy megoldást találjon a vitás ügyekben.