2013. május. 14. 15:11 Utolsó frissítés: 2013. május. 14. 15:07 Vállalkozás

Milyen befektetőt válasszunk?

Korábban forrást, most inkább befektetési célpontot nehezebb találni mind a kockázati, mind a szakmai befektetőknek. Bár mind a kettő tőkebefektetésnek számít, eltérően "viselkednek".

A kockázati és a szakmai, stratégiai befektetőnek más-más a kiindulási pontja: előbbi azért vállalja a nevéből adódó kockázatot, mert rövid távon (jellemzően 3-5 év) akar nagy, évi akár 25 százalékos hozamot elérni – mondta a Napi Gazdaság Online-nak Szombati András, a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) gazdasági vezetője, elnökségi tagja, a Primus Capital partnere. Ezzel szemben a szakmai befektető nem egyszerűen bevásárol a profit reményében, hanem a megtérülést a stratégiai együttműködéstől, a tevékenységek összehangolásától, szinergiáktól várja.

A szakmai befektetők a tranzakciót sokszor jelentős hitelfelvétellel finanszírozzák (növelve ezáltal a célvállalat tőkeáttételét és így a befektetés kockázatosságát), addig a kockázati tőkés jellemzően saját tőkéből finanszírozza a célvállalat extenzív növekedését. Továbbá, amennyiben ehhez hozzávesszük a kockázati tőkebefektetések jellemzően magas "halálozási arányát", a fentebb említett 25 százalékos hozamelvárás már nem is tűnik annyira magasnak.

A szakmai befektető mindig többségi jogokat kér, úgy, hogy ahhoz döntési jog is kapcsolódjon - magyarázta a Primus Capital partnere. Ilyenkor minimum 50 százalék +1 szavazat részesedést kérnek, ha ez nincs, akkor komoly opciós jogot, hogy a későbbiekben el tudja ezt érni. Az ilyen típusú beruházó általában csak egy-két évig dolgozik együtt a korábbi menedzsmenttel, majd később teljesen beolvasztja a saját cégébe és ő viszi tovább a vállalkozást.

További részleteket itt lehet olvasni.

Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.